Dlaczego reklama w wyszukiwarce jest skuteczna?

reklama-w-wyszukiwarce

Zastanawiasz się nad włączeniem reklamy w Google do swojej strategii marketingowej, ale nie do końca wiesz, od czego zacząć? Na początek dowiedz się, czego możesz się po niej spodziewać i poznaj jej potencjał. Upewnij się też, czy w przypadku Twojego biznesu reklama w wyszukiwarce będzie skuteczna. Zaraz przejdziemy przez te punkty krok po kroku.

Co to jest reklama w wyszukiwarce?

Reklama w wyszukiwarce, czyli SEM (z ang. Search Engine Marketing) ma dwa rodzaje:

SEO (z ang. Search Engine Optimization)

SEO to pozycjonowanie strony w wynikach organicznych. Ta forma reklamy jest bezpłatna – nie płacisz Google za wyświetlenie Twojej strony lub przeklik użytkownika do witryny. To, że Twoje pieniądze nie idą na konto Google, nie oznacza jednak, że jest to forma reklamy w wyszukiwarce, która nie generuje żadnych kosztów. Owszem, generuje – płaci się m.in. za pozyskiwanie linków, optymalizację techniczną strony, pisanie treści, które wpływają na pozycje serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania (pod reklamami). 

SEO koncentruje się na poprawie dostępności strony w organicznych wynikach wyszukiwania za pomocą słów kluczowych. O pozycjach zajmowanych przez serwis przez określone słowa kluczowe decyduje algorytm, na który składa się kilkaset różnych czynników. Ważne, aby zdać sobie sprawę, że algorytm ten nie jest jawny i ciągle ewoluuje, dopasowując się do preferencji użytkowników. Działania SEO polegają na tym, aby jak najlepiej dopasować swoją stronę do czynników algorytmicznych. Walka toczy się o jak najwyższe pozycje serwisu w Google na słowa kluczowe związane z jego tematyką i ofertą.  

Google Ads, czyli reklama płatna

Reklama płatna w Google rozliczana jest głównie w modelu PPC (z ang. pay per click). Oznacza to, że za każdy przeklik na swoją stronę płacisz Google określoną kwotę, zależną głównie od konkurencyjności danej frazy kluczowej. To nic innego jak kupowanie przestrzeni reklamowej w przeglądarce, co łączy się z koniecznością posiadania budżetu i płaceniem za kliknięcie w link reklamowy do strony. 

Reklamę uruchamia się w systemie Google Ads. Warto zaznaczyć, że sieć Google Ads oferuje zarówno dostępność naszej reklamy w wyszukiwarce Google, jak i innych produktach należących do marki – w YouTube, Gmail oraz aplikacjach mobilnych. Dodatkowo w sieci znajdują się też strony tzw. partnerów, a więc stron, na których działa system Google AdSense.

Generalnie, zasady rządzące reklamą w wyszukiwarkach są dość proste. Pierwszym krokiem do promowania firmy za pomocą Google, ale także Bing lub Yahoo, jest zdefiniowanie słów kluczowych odpowiednich dla specyfiki naszej firmy, usług czy też produktów. Posiadając odpowiednio przygotowaną listę wyrażeń, które w Google wpisują Twoi użytkownicy, czytelnicy czy klienci, możesz rozpocząć przygotowanie strategii SEO lub PPC. 

Zarówno kampanię SEO, jak i Google Ads możesz zlecić agencji lub specjaliście. Jeśli na początek chcesz spróbować samodzielnie, sprawdź nasz przewodnik, jak wypozycjonować stronę samemu.

Cel reklamy w wyszukiwarce

Wyobraź sobie, że zepsuła Ci się pralka (ugh!). Nie znasz żadnego zaufanego hydraulika? W takiej sytuacji speca najpewniej poszukasz w wyszukiwarce. Jeśli mieszkasz w Trójmieście, wpiszesz “hydraulik gdańsk” i klikniesz w któryś z wyników na pierwszej stronie. Bo prawda jest taka, że poza pewnymi wyjątkami, na drugą stronę wyników wyszukiwania Google mało kto zagląda.

Ważne więc, aby strona firmy (w tym wypadku dostawcy usług hydraulicznych) wyświetlała się na jak najwyższej pozycji w pierwszej dziesiątce wyników. Dzięki temu szanse na zdobycie klienta są ogromne! 

Celem reklamy w wyszukiwarce jest więc wyświetlanie się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu przez użytkowników wszelkich fraz powiązanych z Twoim biznesem. Kolejny krok to praca nad konwersją, czyli uzyskaniem jak największej liczby kliknięć w Twój link. Zbadaliśmy, jaki jest CTR z SEO (z ang. click-through rate), czyli stosunek kliknięć do wyświetleń Twojej strony w wynikach wyszukiwania – zajrzyj!

Ile kosztuje reklama w wyszukiwarce?

Jak pisałam już wyżej, koszty poniesiesz zarówno w przypadku prowadzenia działań SEO, jak i reklamy w Google Ads. W tym drugim przypadku umieszczenie reklamy wśród wyników wyszukiwania zasadniczo kosztuje niewiele, a właściwie… nic – dopóki użytkownik w nią nie kliknie.

Reklama płatna w Google działa na zasadzie kosztu ponoszonego za kliknięcie (CPC). Oznacza to, że reklamodawcy ponoszą opłaty tylko wtedy, gdy użytkownik wyszukiwarki kliknie w reklamę i zostanie przekierowany na stronę docelową. Koszt każdego kliknięcia zależy od kilku czynników, a o przydzieleniu miejsca reklamowego decyduje aukcja, znana również jako określanie stawek w czasie rzeczywistym, czyli Real Time Bidding (RTB).

Kilka słów o CPC

Dzięki stawkom CPC reklamodawcy ustalają maksymalną cenę, jaką są gotowi zapłacić za kliknięcie w reklamę. Im wyższa oferta, tym większe prawdopodobieństwo, że reklama osiągnie wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Ustalając budżet miesięczny i dzienny, jako reklamodawcy możemy łatwo określić, ile pieniędzy należy codziennie wydawać na kampanie płatne. 

Google utrzymuje reklamę w wynikach wyszukiwania, aż do wyczerpania budżetu na dany dzień. Na przykład miesięczny budżet w wysokości 1000 zł  można podzielić na 30 zł dziennie. Należy jednak pamiętać, że liczba wyświetleń w wynikach wyszukiwania zależy od kosztu kliknięcia. Koszt kliknięcia natomiast zależy od konkurencji i może wynosić od kilku groszy do kilkunastu złotych.

Reklama w wyszukiwarce jest skuteczna!

Z wyszukiwarki Google, która jest potentatem na rynku, korzysta dziennie około 20 milionów internautów na całym świecie. Dziennie odpytują oni Google 3,5 miliarda razy. Szukają tam informacji, usług i produktów – tak samo jak Ty i Twoi obecni oraz potencjalni klienci. 

Daje to ogromny potencjał reklamowy, ponieważ w przypadku reklamy w wyszukiwarce trafiasz tylko do osób, które mają potrzebę powiązaną z Twoim produktem lub usługą i są gotowe za nie zapłacić. W końcu Google zadbał o to, aby na zapytanie użytkownika “jak wybrać pralkę” pokazywały się tylko relewantne wyniki. 

Reklama w wyszukiwarkach jest skuteczna, o ile jest przemyślana i wsparta odpowiednim do planowanego celu budżetem. Jej skuteczność opiera się na jakości, a więc możliwości dostarczenia użytkownikowi wyszukującemu konkretne hasła właściwej odpowiedzi w optymalnej formie. 

co-daje-wysoka-pozycja-w-google

Wyszukiwarka to główne źródło ruchu – czy dla wszystkich?

Google jest głównym źródłem ruchu zwłaszcza dla sklepów e-commerce. Jednak dobrej jakości reklama w wyszukiwarce opłaca się i ma sens w niemal każdym biznesie. Do wyjątków należą przypadki, kiedy sprzedajesz usługę lub produkt, którego jeszcze nikt nie zna. Jeśli użytkownicy nie wpisują jej nazwy w Google, musisz rozpocząć swoje działania od reklamy informacyjnej poza wyszukiwarką. 

Pamiętaj jednak, że to dzięki obecności Twojej strony w Google możesz rozwijać dodatkowy ruch, przekierowując go zarówno na stronę główną firmy, jak i landing page przygotowane dla poszczególnych kampanii. 

Podziel się artykułem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin