Reklama w Internecie – jak sprawić, by była skuteczna?

Skuteczna Reklama w Internecie

Media społecznościowe, Google, a może blog? Kanałów i form promowania biznesu w sieci jest wiele, dlatego zanim wydasz pieniądze, sprawdź jaka reklama w  Internecie opłaca się najbardziej.

Reklama w Internecie – pierwsze kroki.

Zanim zdecydujesz, w jaką formę reklamy w sieci zainwestujesz, stwórz strategię marketingową. Powinny się w niej znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Kim jest Twój idealny klient? 

Przeanalizuj zarówno obecną, jak i wymarzoną grupę docelową.

  1. Jaki budżet chcesz przeznaczyć na promocję i jak szybko potrzebujesz zwrotu z reklamy? 

Innymi słowy: celujesz w długofalową promocję czy raczej wolisz zainwestować więcej, by prędzej otrzymać rezultaty? 

  1. Gdzie reklamuje się konkurencja i czy masz szansę przebić się w tych samych kanałach? 

Możesz to sprawdzić za pomocą Ahrefs, SimilarWeb oraz Surfer. Narzędzia te pozwolą Ci także przekonać się, na jakie słowa kluczowe pozycjonują się Twoi konkurenci i zidentyfikować własną niszę.  

Rodzaje reklamy w Internecie.

SEM, czyli Search Engine Marketing to marketing skierowany na wyszukiwarki internetowe, obejmujący zarówno płatne, jak i bezpłatne działania wpływające na widoczność biznesu w sieci.  Promocję w Internecie można podzielić na dwie kategorie:

  • wewnętrzną – należą do niej praktyki SEO, content marketing, obecność w mediach społecznościowych, 
  • zewnętrzną – sponsorowane linki w Google Ads lub banery na innych stronach.

Warto pamiętać, że nawet najskuteczniejsza reklama nie zastąpi działań z zakresu konwersji, czyli sprawienia, by wejścia na stronę przerodziły się w zakup.  

Skuteczna reklama za pomocą Google Ads.

Jednym z najpopularniejszych kanałów reklamy w Internecie są Google Ads. Nie bez powodu. Według wyliczeń Stats Counter, Google obecnie posiada 91,98% udziałów w globalnym rynku wyszukiwarek. 

Co więcej, kampanie w Google mogą być wyświetlane także w postaci banerów na stronach partnerskich tego giganta. Do zalet należy możliwość personalizacji reklamy, dzięki czemu z łatwością określisz słowa kluczowe i grupę odbiorców. 

Korzystny jest także system rozliczenia. Płacisz tylko za kliknięcie w link, a zatem jedynie wtedy, gdy Twoja reklama przynosi rezultaty.   

Do wyboru masz reklamę tekstową, graficzną, reklamę produktu w Zakupy Google, a także tzw. reklamę śledzącą, czyli wyprofilowaną pod osoby, które poprzednio odwiedziły Twój portal.

Google Ads to też kanał, po którym można się spodziewać najszybszych efektów. Wzrost ruchu na stronie zaobserwujesz nawet natychmiast po wykupieniu reklamy. 

Jak się wypromować przez wizytówkę w Google?

Większość osób nawet nie myśli o wizytówce w Google jako o formie reklamy. Profil firmy na Google Moja Firma to podstawa funkcjonowania w sieci, jednak niewielu wykorzystuje wszystkie opcje tego darmowego narzędzia. Nie wystarczy podać swojej lokalizacji, żeby automatycznie wzrósł ruch na stronie.

Skuteczność tej formy obecności w Internecie wzrasta wraz z rozbudową profilu, zwłaszcza o opinie klientów. Zadbaj więc o możliwość dodawania ocen i komentarzy przez użytkowników, a następnie o odpowiedzenie na każdy wpis. W końcu ktoś poświęcił swój czas na to, by wyrazić opinię o swoim doświadczeniu z Twoim biznesem.

W wizytówce możesz też umieszczać zdjęcia i wideo, a nawet pisać posty. Dzięki temu nie tylko przyciągniesz uwagę swoją najnowszą promocją, ale też zapewnisz internautę, że firma prężnie działa. 

Profile bez aktywności w ostatnim czasie sprawiają wrażenie martwych i klient może mieć wątpliwości, czy firma jeszcze w ogóle istnieje.

Podczas uzupełniania profilu zadbaj również o FAQ. Na przykład poinformuj, czy Twoja firma ma parking, czy jest miejscem przyjaznym dla zwierząt i dzieci lub pochwal się inicjatywami ekologicznymi.

Pod względem pozycjonowania istotne jest, żeby detale zgadzały się z tymi podanymi na Twojej stronie www. Nawet forma zapisu numeru telefonu może mieć znaczenie. Np. zamienienie +48 na 0048 wpływa na obniżenie rankingu w wyszukiwaniach.

Chociaż proces weryfikacji profilu może zająć nawet 2 tygodnie, to już po kilku dniach od zatwierdzenia można zauważyć pozytywne rezultaty. 

Efektywny content marketing.

Tworzenie treści w kontekście reklamy kojarzy się przede wszystkim z prowadzeniem bloga firmowego. Mimo że wielu twierdzi, iż nikt już nie czyta blogów, z badań Social Media B2B wynika, że firmy publikujące regularnie mogą się pochwalić średnio o 67% większą ilością leadów. 

Z kolei BlogHer.com wyliczył, że aż 81 proc. internautów kieruje się rekomendacjami  znalezionymi na blogach, przy czym 61 proc. konsumentów na tej podstawie dokonało zakupu. 

Content marketing nie należy jednak do szybkich sposobów na pozyskanie ruchu. To, na ile efektywny będzie Twój blog, zależy od autorytetu i jakości publikowanych wpisów.

Wskazówek dotyczących treści, słów kluczowych i długości postów szukaj na Surferze. 

Istotne, by blog znajdował się na tej samej domenie co Twój biznes, a nie na osobnej stronie. W ten sposób wejścia na Twojego bloga będą też wzmacniać podstrony za sprawą linkowania wewnętrznego.  

Pamiętaj też, że content marketing nie kończy się na napisaniu bloga. Należy jeszcze tekst wypromować.   

Promocja firmy w social mediach 

Największą zaletą mediów społecznościowych jest to, że za profil nic nie zapłacisz. Niestety, za widoczność tego profilu już będziesz musiał.  

Chociaż trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić firmę bez konta na najważniejszych platformach społecznościowych to korzyści czasami są niewymierne. Na pewno za pomocą obecności w mediach społeczności możesz kształtować swój wizerunek i pokazać ludzką twarz, ale badania wykazują, że to nie zawsze wystarczy, by zwiększyć sprzedaż. Nawet systematycznie prowadzony profil z ciekawą strategią marketingową wyświetla się na tablicy tylko ułamka fanów. Dlatego trudno uniknąć płatnego promowania postów w Facebook Ads.  

Należy też podjąć decyzję, czy warto inwestować czas i energię we wszystkie z popularnych mediów społecznościowych, czy raczej skupić się na tych, które najbardziej odpowiadają Twojej grupie odbiorców.   

Pamiętaj, by dostosować treści do kanału, na którym publikujesz. Inaczej będzie wyglądała strategia marketingowa na Twitterze, a inaczej na LinkedIn.

Reklama za pomocą kanału w YouTube.

Wiele cierpliwości wymaga również promocja w YouTube. Mimo że obecnie to najdynamiczniej rozwijająca się platforma społecznościowa, stosunkowo niewiele firm korzysta z tej darmowej, ale czasochłonnej formy promocji.

O wiele łatwiej i szybciej wrzucić zdjęcie na Instagrama niż nagrać i zmontować filmik na kanał YT.  

Nie każda branża odnajdzie się w tej formie promocji. Aby reklama była skuteczna, filmiki powinny być instruktażowe lub inspirujące. Zastanów się, czy do Twojego profilu działalności pasuje bardziej kanał z tutorialami, testowaniem produktów, DIY, czy może bardziej kreatywnymi, humorystycznymi filmikami. 

Nawet zawody, które według prawa nie mogą się reklamować, typu lekarz lub adwokat, mogą za pomocą porad i webinarów budować swój autorytet.

Przy obecnej technologii do nagrywania i montażu nie potrzeba drogiego sprzętu, aby stworzyć dobrej jakości filmiki.

Oczywiście, można też Youtube wykorzystać do wykupienia reklamy podczas wideo opublikowanego przez inne kanały.     

Newsletter jako forma skutecznej reklamy w sieci.

Dostarczanie informacji bezpośrednio do skrzynki mailowej naszej grupy docelowej to według raportu Compass druga najskuteczniejsza metoda reklamy pod względem konwersji. O wiele efektywniejsze od maili do wykupionej grupy adresów jest newsletter, ponieważ ci, którzy się na niego zapisali, wyrazili już zainteresowanie Twoją ofertą.

Warto wiedzieć, że standardowe konto pocztowe nie jest przeznaczone do realizacji mailingu. Działając przy pomocy niewłaściwego systemu łatwo wylądować na czarnej liście antyspamowej. Aby bezpiecznie wysyłać newsletter wykorzystaj Mailchimp, Mailerlite albo Freshmail. 

Taki sposób reklamy jest bardziej skierowany na stworzenie bazy stałych klientów niż na pozyskanie nowego ruchu.

Jak zmierzyć skuteczność reklamy w Internecie?

Reklama w sieci wymaga indywidualnego podejścia, dostosowanego do specyfiki branży, grupy docelowej i wreszcie profilu Twojej działalności. 

Jak zatem przekonać się o tym, czy reklama, w którą zainwestowaliśmy, jest tą z największym potencjałem?

Efektywność reklamy określa się za pomocą ROI (Return On Investment), czyli zwrotu z inwestycji. Dodatni ROI otrzymujemy, gdy koszt reklamy jest niższy niż wygenerowany zysk.  

Chociaż marketing należy do wysoce nieprzewidywalnych dziedzin, za pomocą tego wyznacznika możemy śledzić rezultaty poszczególnych kampanii. Na podstawie ich analizy zoptymalizujesz kolejne poczynania. Im lepiej zrozumiesz swoje sukcesy i porażki w sieci, tym więcej będzie w przyszłości tych pierwszych.

Podziel się artykułem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin