Jak poprawić pozycjonowanie strony?

Jak poprawić pozycjonowanie strony

Bądź widoczny w sieci, czyli pozycjonowanie strony

Pamiętacie kampanię “Bądź widoczny na drodze”?  Niestety w sieci nie wystarczy założyć odblaskowej kamizelki, by być z daleka rozpoznawalnym. Jak zatem zasygnalizować internautom: „Uwaga! jestem tutaj!”?

Zwiększenie widoczności, czyli optymalizacja strony

59 % użytkowników przyznaje, że używa wyszukiwarek przed zakupem, by przekonać się, czy dokonują właściwego wyboru. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Google i Ipsos w 27 krajach, w tym także w Polsce.

W świetle ostatnich globalnych wydarzeń nikt już chyba nie ma wątpliwości, że obecność w sieci jest kluczowa dla biznesu, bez względu na to, w jakiej branży się znajdujesz. 

Co więcej, skuteczne pozycjonowanie to nie tylko wysoka pozycja na liście wyników w wyszukiwarce i więcej klientów. Wpływa także na zwiększenie rozpoznawalności marki, a tym samym wzmocnienie jej pozycji na rynku.

Temat pozycjonowania jest bardzo szeroki, a na dobre wyniki ma znaczenie ponad 200 czynników. Zapoznaj się z najważniejszymi z nich.

Dokąd zmierzasz, czyli jak wybrać słowa kluczowe?

Stronę pozycjonuje się pod wybrane frazy, dlatego wybór odpowiednich słów kluczowych może przesądzić o skuteczności optymalizacji.

Zamiast generować maksymalną ilość fraz powiązanych z Twoją stroną, skup się raczej na ich trafności. Zastanów się, co ma na myśli użytkownik, wpisując w wyszukiwarkę dane zapytanie i czy Twoja oferta rzeczywiście na nie odpowiada.

Na przykład jeżeli oferujesz tylko internetowy serwis, unikaj umieszczania w słowach kluczowych nazwy miasta. Zamiast „Warszawa”, użyj zwrotów typu „na terenie całej Polski”, „online”, „wysyłka” itp. Internauci, którzy szukają oferty w danym mieście, zwykle mają na myśli fizyczny sklep lub serwis.

W przypadku wątpliwości, wpisz zapytanie w wyszukiwarkę i sprawdź, jakie wyniki znajdują się na czołowych pozycjach.  

Sygnalizacja świetlna, czyli jak rozpoznać motywacje użytkownika wyszukiwarki?

To, jak użytkownik wyszukiwarki formułuje swoje zapytania, zdradza stopień determinacji względem zakupu. Frazy pod koniec procesu decyzyjnego ze względu na swoją szczegółowość oznaczają mniejszą ilość miesięcznych zapytań, ale droga od nich do kliknięcia „Kup teraz” jest znacznie krótsza. Warto więc w nie zainwestować. 

Przykładowo fraza „wczasy na Majorce a Ibizie” to czerwone światło. Oznacza, że użytkownik chce zasięgnąć informacji, ale do sięgnięcia po kartę kredytową jeszcze daleko.

O krok dalej jest “ wczasy na Majorce cena”. Użytkownik jest zainteresowany produktem i porównuje oferty.

O zielonym świetle świadczy detal. “All-inclusive Majorka Itaka” oznacza, że internauta wie, czego chce i jest blisko wciśnięcia pedału gazu.

Warto spojrzeć także na stawki za kliknięcie, czyli CPC, dostępne w raportach planera słów kluczowych. Wysokie stawki łączą się z większą popularnością, ale też z wzmożoną konkurencją. 

Skrzynka z narzędziami, czyli analiza słów kluczowych

Wybierając słowa kluczowe, można wspomóc się darmową platformą, analizującą interesujące nas frazy.  

Ubersuggest posiada statystyki słów kluczowych, z których dowiemy się, jak często dana fraza jest wyszukiwana, jak ciężko ją wypromować (chociaż tu można trafić na mylące informacje), oraz z jakimi kosztami wiąże się reklama danego słowa kluczowego w płatnych serwisach. 

Efektywnym narzędziem jest także Senuto, oferujący bezpłatny 2-tygodniowy okres testowy.  

Przy jego pomocy otrzymamy automatycznie posortowaną według średniej miesięcznej liczby zapytań listę pomocnych fraz. Program posiada także narzędzia do spersonalizowania treści, przeanalizowania widoczności i przygotowuje dzienne raporty o skuteczności Twojego SEO.

Czołówka, czyli optymalizacja tekstu

Słowa kluczowe nie występują w próżni, ale wymagają spójnego, przyjaznego tekstu. 

W tekście głównym Twoje słowo kluczowe może być powtórzone 2-3 razy. Odmienianie przez przypadki fraz kluczowych nie wpływa na ich widoczność, więc nie musisz się wysilać, by zachować mianownik. Najistotniejsze informacje można wyróżnić, żeby ułatwić czytelnikowi przeskanowanie tekstu.  

Tekst podziel na paragrafy i oznacz podtytułami H2, które również nasyć słowami kluczowymi.

Oprócz tekstu widocznego dla użytkownika, przygotuj także tekst dla wyszukiwarki: meta title i meta description. 

W tytule zawrzyj zwroty CTA, call-to-action, czyli wezwanie do działania. Są to wołacze, które mają na celu wywołanie natychmiastowej reakcji, typu przekonaj się, zamów, sprawdź, itp. 

Ważne by w meta opisie pojawiły się słowa kluczowe. Jeśli będą pasowały do zapytania użytkownika, zostaną pogrubione, a zatem wynik będzie się bardziej rzucał w oczy.  

Nagłówek nie powinien przekraczać 60 znaków, a opis – 150 znaków. 

Wyprzedzanie, czyli analiza stron konkurentów

Chociaż to czasochłonna metoda, warto przejrzeć kluczowe frazy u konkurencji. Zwłaszcza meta title i meta description często są pomijane przez strony internetowe. Jeśli zauważymy u konkurencyjnych portali takie niedopatrzenie, łatwo możemy wypromować naszą witrynę, uzupełniając własny opis o brakujące u konkurentów słowa kluczowe. 

Fotoradar, czyli optymalizacja zdjęć

Tak jak zdjęcia z fotoradaru doprowadzą do kierowcy samochodu, tak Twoje fotografie lub grafiki powinny przekierowywać do wybranego miejsca na stronie. Pomoże w tym atrybut alt opisujący, co znajduje się na zdjęciu. Tam, gdzie odwiedzający zobaczy zdjęcie, algorytm wyszukiwarki rozpozna nazwę i opis. Nie będzie zatem niespodzianką wskazówka umieszczenia w tym polu słów kluczowych.

Dodatkowo, wrażenia wizualne często decydują o decyzji klienta o zakupie. Wybierając pomiędzy dwoma zbliżonymi produktami, jest duża szansa, że sięgnie po ten z bardziej profesjonalnymi zdjęciami.

Dobra mapa. Strategia linkbuildingu

Na SEO Twojego sklepu istotny wpływ ma pozyskiwanie linków z wiarygodnych źródeł.   

Jedną ze zmian w algorytmie Google jest odejście od ilości na rzecz jakości. Nie ma już znaczenia, ile linków prowadzi do Twojej witryny, ale raczej, od kogo pochodzą. Warto celować w dobrze wypozycjonowane witryny, generujące ruch. Wysoko oceniane są odnośniki z tematycznie zbliżonych portali. Ważne także, gdzie się znajduje link. Im więcej dzieli go kliknięć od strony głównej, tym mniejsza z niego korzyść. Dobrą wskazówką jest również linkowanie do kilku różnych podstron.

Jak uzyskać wartościowe linki?  

Na pewno natknąłeś się na artykuły sponsorowane. Tego typu teksty to rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących biznesów. Z kolei eksperci w swojej branży mogą liczyć na artykuły gościnne. Różnica jest w prestiżu, ale też w cenie. Podczas gdy za artykuł sponsorowany musisz zapłacić, za gościnny to Ty możesz się domagać wynagrodzenia.Miejsca do publikacji można znaleźć na whitepress oraz linkhouse. Płacąc za artykuł sponsorowany, zwróć uwagę na to, jak długo będzie wisiał na stronie. Innymi kanałami do pozyskania linków zwrotnych są fora, w szczególności moderowane. W takim przypadku istotne jest, żeby wpisy były praktyczne, a reklama subtelna.

Także profile, zarówno prywatne, jak i firmowe, pozwalają na uzupełnienie konta o adres www.  Zacznij od LinkedIn i portali społecznościowych. Znacznie pomaga udział firmy w konferencjach, targach i powiązanych wydarzeniach. To nie tylko okazja do networkingu, ale też pojawienia się Twojego linku na portalu eventu.Do zróżnicowania linków, użyj branżowych katalogów. 

Podróż na wysokie pozycje w wyszukiwarce 

Co jeszcze warto wiedzieć, zanim wyruszysz w drogę?

Pozycjonowanie to nie jest jednorazowa ekspedycja, ale trasa, którą należy pokonywać regularnie. Strona powinna być optymalizowana na bieżąco, uzupełniana o sezonowe słowa kluczowe oraz dostosowująca się do zmieniających się oczekiwań użytkownika, algorytmów Google i wreszcie rozwoju Twojej firmy.

Podziel się artykułem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin