Jak klienci oceniają współpracę z agencjami SEO? Badanie Senuto

W celu zbadania poziomu satysfakcji klientów ze współpracy z agencjami SEO w okresie ostatnich 5 lat (2015-2020), przeprowadziliśmy badanie, w którym wzięło udział 122 klientów różnych polskich agencji SEO. W kwestionariuszu znalazły się pytania o rolę SEO dla biznesu klienta oraz osobiste doświadczenia ze współpracy ze specjalistami. Sprawdziliśmy również, jakie są niespełnione potrzeby oraz bolączki klientów w kontekście zlecania działań SEO.

Pełny raport z badania można przeczytać na tej stronie lub ściągnąć go bezpłatnie w formie ebooka, w wygodnym pliku pdf.

Ściągnij raport w .pdf

Wstęp

Rynek usług SEO w Polsce – skoncentrowanych wokół pozycjonowania stron w Google – jest słabo przebadany. Obserwatorzy i uczestnicy branży zauważają, że przybywa podmiotów, świadczących usługi pozycjonowania, a termin „SEO” jest coraz silniej obecny w świecie marketingu. Wiemy z badań IAB, że wydatki na reklamę w wyszukiwarkach w Polsce wynoszą rocznie około 1,6 mld, a roczne tempo wzrostu wynosi ok. 10%. Branża jednak jest nieuregulowana – do zawodu nie ma bariery wejścia, brak też podmiotów, które nadzorowały by działanie agencji SEO czy pojedynczych specjalistów. Stąd o wielu rynkowych problemach i wyzwaniach mówi się jedynie w kuluarach, na zasadzie „kto ma wiedzieć, ten wie”.

Jako firma dostarczająca narzędzia do pozycjonowania, z których na co dzień korzystają tysiące specjalistów SEO i przedsiębiorców w Polsce, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym problemom i postarać się zrozumieć ich naturę. W tym celu przeprowadziliśmy badanie wśród klientów agencji SEO. Dowiedzieliśmy się między innymi, jakie są średnie ceny usług SEO w Polsce i czy inwestycja w SEO zwraca się klientom. Jakie czynniki we współpracy z usługodawcami są dla klientów najważniejsze. Co agencje robią dobrze, a co jest wyraźnie do poprawy. Które oczekiwania klientów nie są zaspokojone i co można zrobić, by wyjść im naprzeciw.

Duża część odpowiedzi wskazuje na to, co uczestnicy rynku od dawna intuicyjnie wiedzieli – i teraz mamy na to dane. Stanowią one dobry punkt wyjścia do tego, by porozmawiać o rozwiązaniach. Jedno z nich już jest opracowane – to narzędzie, który łączy klienta z dopasowaną agencją SEO, przy pomocy bezstronnego algorytmu. Założenie jest takie, by opierając się na twardych danych uniknąć bezowocnej współpracy i w efekcie – tracenia pieniędzy przez klientów agencji. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania Senuto oraz wnioskami, jakie z niego płyną. Mamy nadzieję, że niniejszy raport przyczyni się do poprawy kondycji branży oraz do lepszego jej zrozumienia tak przez usługodawców SEO, jak i klientów, zlecających pozycjonowanie w sieci.

Rozdział I. Wzrost liczby biznesów online i rosnąca rola SEO

Według danych Senuto, w 2020 roku w Polsce powstało ponad 6300 nowych e-sklepów. Trend, który pandemia koronawirusa jedynie przyspieszyła, z miesiąca na miesiąc intensyfikuje aktywność firm w internecie. Coraz więcej biznesów przenosi się też w pełni ze świata offline do online. 

Jako przykład przenoszenia biznesu do internetu może posłużyć działalność firmy CCC, giganta na rynku sprzedaży galanterii skórzanej i obuwia. Zamykając kolejne salony stacjonarne, firma uruchomiła jednocześnie nową usługę sprzedaży internetowej w postaci ekspresowych dostaw, nie dłuższych niż godzina. 

Rosnąca liczba biznesów w sieci oznacza coraz większą konkurencję w Google. Generowany przez wyszukiwarkę ruch organiczny jest przecież jednym z ważniejszych źródeł sprzedaży w handlu internetowym. Tym samym na znaczeniu zyskuje SEO, czyli usługa polegająca na optymalizowaniu stron internetowych (w tym sklepów online) pod wyszukiwarkę internetową. 

Skuteczna optymalizacja serwisu zapewnia wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Jednak im więcej podmiotów walczy o wysoką widoczność w Google na te same frazy kluczowe (kategorie, w których konkurencja jest najwyższa, to między innymi Dom i ogród oraz Styl i moda), tym dotarcie do TOP 10 i utrzymanie się na tej pozycji, jest trudniejsze. 

Wysoka konkurencja przekłada się również na koszty, jakie generują działania SEO. Według badania IAB Polska każdego roku w Polsce wydaje się 1,6 mld zł na marketing w wyszukiwarce i kwota ta rośnie w tempie ok. 10% rocznie. 

Kategorie tematyczne, w których konkurencja jest najwyższa, to między innymi Dom i ogród oraz Styl i moda.

Bardziej konkurencyjna branża oznacza więcej stron w kolejce na szczyt wyników wyszukiwania. Co do zasady, większych nakładów pracy (i budżetu) wymaga pozycjonowanie witryny związanej na przykład z modą czy motoryzacją, niż z nauką czy sztuką. Powodem jest stopień popularności fraz kluczowych; częściej wpisujemy w Google „kurtka jesienna” (moda) niż „rzeźba do salonu” (sztuka). 

Wzrost znaczenia SEO w prowadzeniu biznesu stał się faktem dla wszystkich przedsiębiorstw, również tych działających do tej pory tylko offline. Salony fryzjerskie, sklepy ze zdrową żywnością czy firmy zajmujące się deratyzacją – wszyscy mogą zwiększyć liczbę klientów dzięki dobrej ekspozycji w wyszukiwarce. Właściciele firm są tego świadomi. 

Rozdział II. Raport Senuto 

O badaniu

W celu zbadania poziomu satysfakcji klientów ze współpracy z agencjami SEO w okresie ostatnich 5 lat (2015-2020), przeprowadziliśmy badanie, w którym wzięło udział 122 klientów różnych polskich agencji SEO. W kwestionariuszu znalazły się pytania o rolę SEO dla biznesu klienta oraz osobiste doświadczenia ze współpracy ze specjalistami. Sprawdziliśmy również, jakie są niespełnione potrzeby oraz bolączki klientów w kontekście zlecania działań SEO.  

Czy SEO ma potencjał?

Z badania wynika, że ponad 93% właścicieli firm traktuje SEO jako sposób na realne zwiększenie zysków, a w niemal 88% z nich przyznaje, że ruch organiczny z wyszukiwarki (czyli ruch bezpłatny – w odróżnieniu od reklamy w Google Ads) stanowi dla nich bardzo istotny lub dość istotny element strategii biznesowej. 

Jednocześnie z badania wynika, że w przypadku połowy ankietowanych inwestycja w SEO nie zwróciła się, a jedna czwarta twierdzi, że osiągnęła zaledwie minimalny zarobek. 

Gdzie zatem leży problem? Z czego on wynika i jak mu zaradzić? Przyjrzyjmy się szczegółom badania, analizując stan obecny i spróbujmy się zastanowić, jak poprawić tę sytuację. 

Komu firmy zlecają działania SEO?

Na potrzeby badania przyjęliśmy następujący podział usługodawców SEO: 

 • agencja SEO
 • niezależny specjalista SEO 
 • agencja, dla której SEO jest jedną z wielu usług (np. agencja reklamowa, dom mediowy). 

55,7% respondentów przynajmniej raz korzystało z agencji wyspecjalizowanej w SEO. Niewielu mniej ankietowanych, bo 50,8%, współpracowało z agencją, w której jedną z usług było SEO. Najmniej spośród badanych firm, 27,9%, skorzystało z usług samodzielnego specjalisty SEO.

Wyniki dowodzą, że chętniej niż z freelancerami, firmy współpracują z agencjami. Przy wyborze usługodawcy większego znaczenia zdaje się jednak nie odgrywać fakt, czy agencja zajmuje się wyłącznie SEO, czy też oferuje szerszą gamę usług marketingowych. 

Jak długo trwa współpraca i jak często zmieniany jest usługodawca?

Aby zrozumieć istotę problemu niezadowolenia klientów agencji SEO z osiąganych wyników biznesowych, sprawdźmy, ile zazwyczaj trwa współpraca z usługodawcą – i jak często klient decyduje się na zmianę agencji.

Na pytanie, ile łącznie w ciągu ostatnich 5 lat trwała realizacja działań SEO w firmie, najczęściej padała odpowiedź od 1 do 3 lat (31,1%) oraz od 3 do 5 lat (21,5%). Oznacza to, że ponad połowa klientów jest świadoma faktu, że aby osiągnąć efekty SEO, trzeba uzbroić się w cierpliwość. 

Wśród ankietowanych 21,3% klientów realizowało działania SEO w okresie od 6 miesięcy do 1 roku, a 24,6% maksymalnie przez 6 miesięcy

Należy tutaj podkreślić, że na efekty pozycjonowania w Google czeka się zazwyczaj ok. 3–9 miesięcy, a nawet dłużej. O ile strategia działań powstaje relatywnie szybko, o tyle  optymalizacja techniczna serwisu, planowanie i publikacja treści oraz weryfikacja podjętych działań, zajmują czas. Wiele zależy również od tego, jak szybko Google zaindeksuje nowe podstrony i jak oceni wprowadzone zmiany. Na to, kiedy dostrzeżemy pierwsze efekty SEO, wpływa również poziom konkurencyjności branży.

Na efekty pozycjonowania w Google należy poczekać ok. 3–9 miesięcy, a nawet dłużej.

Z jaką liczbą agencji klienci pracowali na przestrzeni ostatnich 5 lat? Okazuje się, że najwięcej przedsiębiorców współpracowało z dwoma (41,8%) lub jednym (31,1%) usługodawcą SEO. Z usług trzech podmiotów skorzystało 17,2% badanych. Zdarzają się również przypadki, kiedy firma w okresie kilku lat zmienia dostawcę usług SEO cztery razy lub więcej. To dużo.

Czym podyktowana jest potrzeba zmiany usługodawcy? Korelacji można dopatrywać się przede wszystkim w zadowoleniu z poziomu świadczonej usługi. A na to zadowolenie, jak pokazało nasze badanie, składa się wiele elementów. Przejdźmy do ich omówienia.

Agencje oceniane na „trzy minus”

Poza łatwością w komunikacji (54,9%) i bezpośrednim kontaktem ze specjalistą (50,8%), we współpracy z usługodawcą SEO klienci biorą pod uwagę między innymi: transparentność w raportowaniu wyników (53,3%), ogólne doświadczenie płynące ze współpracy (48,4%), koszty (42,6%) oraz mało wiążącą umowę (40,2%). Zapytaliśmy więc, jak klienci oceniają efekty swojej współpracy z agencjami SEO.

Jak w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza „źle”, a 5 „bardzo dobrze”, ogólnie oceniasz efekty współpracy ze wszystkimi agencjami SEO?

Najwięcej respondentów, bo aż 36,1% oceniło współpracę z agencjami jako umiarkowanie satysfakcjonującą, przyznając im 3. Kolejną najczęściej wskazywaną odpowiedzią było 4, czyli dobrze (22,1%), oraz 1, czyli “źle” (19,7%).

Najmniej badanych, bo jedynie 6,6% z nich, wystawiło ocenę 5 (“bardzo dobrze”). Średnia ocen wśród ankietowanych to 2,6, co daje zaledwie szkolne „trzy minus”.

Średnio klienci oceniają współpracę z agencją na naciągane szkolne “trzy minus”.

Najlepiej oceniane aspekty współpracy z agencją SEO to bezpośredni kontakt ze specjalistą (47,5%), łatwość w komunikacji (38,5%) oraz ogólne doświadczenie agencji (38,5%). 

Do najbardziej problematycznych obszarów współpracy z agencją SEO należą: niska jakość usługi (47,5%), brak efektów współpracy (41%), a także brak zrozumienia specyfiki branży klienta przez agencję SEO (41%).

Warto zwrócić uwagę szczególnie na ten ostatni czynnik, ponieważ brak efektów współpracy może bezpośrednio wynikać z braku zrozumienia specyfiki branży klienta przez agencję.

Zrozumienie produktów lub usług oferowanych przez klienta jest bardzo ważnym elementem współpracy na linii klient agencja SEO. Wynika to wprost ze specyfiki działań podejmowanych przez agencję SEO. Agencja będzie budować autorytet klienta w oczach algorytmu Google jak również potencjalnych klientów. Bez znajomości produktów lub usług, budowanie autorytetu jest nieefektywne lub wręcz niemożliwe. Wiedza to jedno, a faktyczne rozwiązywanie problemów w poszczególnych kategoriach to zupełnie coś innego. Wiedza i doświadczenie pozwolą skrócić czas potrzebny na wejście w temat oraz pozwolą ominąć potencjalne problemy. Przykład z typowego projektu to dostęp do doświadczonego i sprawdzonego copywritera. Posiadanie w zespole takiej osoby zwiększy efektywność projektu.

Marcin Kordowski, ekspert SEO, nadzoruje projekt SEO Match stworzony przez Senuto

Dlaczego klienci są niezadowoleni ze współpracy z agencjami?

Praca nad zwiększeniem widoczności w Google danej witryny internetowej jest procesem, w który muszą być zaangażowane obie strony: agencja (tudzież niezależny specjalista) oraz klient. Rekomendacje wystawiane przez usługodawce mają wartość dopiero wtedy, gdy są wdrożone. Tak więc przekonanie klienta, że od momentu zlecenia specjalistom działań SEO sam nie musi już nad tym obszarem pracować, jest przekonaniem błędnym, które może prowadzić do niezadowolenia ze współpracy.

Należy jednak zwrócić uwagę, że większość klientów, którzy korzystają z usług SEO, sami nie są specjalistami w tej dziedzinie. Aby mogli wdrożyć zalecenia usługodawcy, potrzebują jasnych instrukcji i – zazwyczaj – wsparcia dedykowanego specjalisty. 

Badanie pokazało, że to właśnie bezpośredni kontakt ze specjalistą oraz łatwość komunikacji są najbardziej cenionymi przez klientów aspektami współpracy z agencją SEO. W branży opartej na wiedzy, komunikacja odgrywa kluczową rolę, a mimo to problemy w tym obszarze – np. wolny czas reakcji, nieudzielanie odpowiedzi na zadane pytania – wskazało 37,7% ankietowanych.

Bezpośredni kontakt ze specjalistą oraz łatwość komunikacji są najbardziej cenionymi przez klientów aspektami współpracy z agencją SEO.

Z badania wynika, że zaledwie 16,4% ankietowanych pozytywnie ocenia aspekt, jakim są koszty usług SEO. A zatem, choć klienci mają wiarę w skuteczność działań SEO, to nie odnajdują satysfakcji w cenie, jaką muszą za tę usługę zapłacić.

Ile kosztuje współpraca z agencją SEO?

W badaniu pochyliliśmy się również nad kwestią kosztów usług SEO. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że 1/3 badanych firm wydała w ciągu ostatniego roku mniej niż 12 tys. zł na SEO, co oznacza wydatki na poziomie poniżej 1 tys. zł miesięcznie. To relatywnie niewiele.

Więcej o kosztach SEO i modelach rozliczeń z agencją przeczytasz w artykule Koszty SEO. Jak rozliczać się z agencją i na co zwracać uwagę? 

26,9% ankietowanych przeznaczyło na SEO od 2 do 7 tys. miesięcznie, a 26,1% – od 1 do 2 tys. miesięcznie. Od 7 do 10 tys. złotych wydaje tylko 9,2% badanych firm, a ponad 10 tys. – 7,6% respondentów.

Oznacza to, że koszty, jakie klienci ponoszą, zlecając SEO, rzadko przekraczają 10 tys. zł miesięcznie, a w połowie przypadków mieszczą się w granicach 1–6 tys. zł na miesiąc. Wzrost kosztów SEO na przestrzeni lat jest jednak zauważalny – dostrzega go 60,7% respondentów.

Choć firmy nie są zadowolone z wydatków, jakie muszą ponieść w związku ze zleceniem działań SEO, to wierzą, że ta inwestycja powinna się opłacić. Blisko 88% ankietowanych przyznaje, że ruch organiczny stanowi dla ich firmy bardzo istotny lub dość istotny element strategii biznesowej.

Z jednej strony mamy więc przekonanie firm o istotności SEO, a z drugiej – ich obserwację, że w połowie przypadków inwestycja w SEO się nie zwraca (takiej odpowiedzi udzieliło 48,3% respondentów). 27,1% ankietowanych przyznaje, że „zarobiło minimum”, a na zero wyszło 6,8% z nich. Tylko dla niespełna 18% firm SEO okazało się inwestycją o wysokiej stopie zwrotu – co stoi w kontraście z wysokimi oczekiwaniami badanych w kwestii realnych zysków dla biznesu. Takie odpowiedzi nie napawają optymizmem.

Rozdział III. Potrzeba rynku i brak pomysłu, jak ją zaspokoić

W świecie SEO nie można uczciwie zagwarantować efektów, ponieważ na skuteczność pozycjonowania składa się wiele czynników, a nie za wszystkie odpowiedzialny jest usługodawca. Zasada działania algorytmu Google nie jest do końca znana. Nie można również zapominać o konieczności zaangażowania samego klienta w prace nad SEO. Tym bardziej istotne staje się bieżące raportowanie wdrażanych działań. 

Tym, co można zapewnić, jest zwiększenie prawdopodobieństwa udanej współpracy między klientem a agencją SEO. Intuicja badanych pokrywa się z naszymi wnioskami, opartymi na latach obserwacji rynku i uczestniczenia w nim jako dostawca narzędzi wspomagających działania SEO. Wnioski te – podobnie jak intuicja i potrzeby badanych – wskazują, że weryfikacja osiągnięć agencji SEO przed rozpoczęciem z nią współpracy, mogłaby znacząco wpłynąć na jakość uzyskiwanych efektów.

Jednocześnie kilku respondentów udzieliło odpowiedzi w rodzaju: „nie wiem, czy byłoby to możliwe” oraz „super pomysł, tylko jak to zrobicie?”. Badani mają świadomość swojej potrzeby (oraz ogólnie potrzeby rynku), nie wiedzą natomiast, jak ją zaspokoić. 

Biorąc pod uwagę wyniki raportu, trudno dziwić się, że aż 81,1% badanych byłoby zainteresowanych skorzystaniem z narzędzia, które umożliwia niezależną weryfikację skuteczności agencji SEO jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy. 

Jak takie narzędzie miałoby wyglądać według respondentów oraz jak rynek odpowiada na te potrzeby? 

W ankiecie zadaliśmy pytanie: 

Czy interesowałoby Cię skorzystanie z narzędzia, które umożliwia niezależną weryfikację skuteczności agencji SEO jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy?

Twierdząco odpowiedziało aż 82,2% ankietowanych.

Skoro zatem istnieje potrzeba, to naturalnie pojawia się pytanie: jaką rolę miałoby realizować takie narzędzie? Zadaliśmy je badanym, nie sugerując żadnych odpowiedzi. Wśród pomysłów znalazły się między innymi:

Pokazanie skuteczności obecnych klientów agencji”

Weryfikowanie efektów pozycjonowania w czasie” 

Weryfikacja skuteczności, realnych wyników agencji”

Jak widać, wiele firm oczekuje weryfikacji skuteczności oraz osiągnięć agencji SEO jeszcze przed podjęciem z nią współpracy. Znaczenia nabiera pewność co do ich uczciwości wobec klientów oraz tego, że współpraca przyniesie oczekiwane efekty SEO.

Rozdział IV: Algorytm rekomendujący agencje SEO

Odpowiedzią na tę potrzebę jest nowa usługa SEO Match, której silnikiem jest niezależny algorytm sprawnie weryfikujący skuteczność agencji SEO. Wykorzystując dane big data, analizuje on efekty SEO w projektach prowadzonych przez agencje. Dla klientów narzędzie nie generuje dodatkowych kosztów. Wystarczy wypełnić formularz. 

W bazie SEO Match znajdują się wyłącznie zweryfikowane agencje SEO, które korzystają z narzędzi analitycznych Senuto. Baza danych Senuto obejmuje miliony domen i słów kluczowych w 403 kategoriach tematycznych. Dzięki temu aplikacja zasila algorytm w informacje na temat widoczności organicznej stron w wynikach wyszukiwania Google, co jest jednym z mierników skuteczności działań SEO.

Na podstawie analizy widoczności serwisów o podobnej tematyce, bezstronny algorytm podpowiada te agencje, których projekty w danej kategorii mają najwięcej fraz w TOP 10 wyników wyszukiwania. W ten sposób, wybierając agencję SEO z pomocą SEO Match, otrzymujesz oferty jedynie od agencji SEO skutecznych w konkretnej branży.

W projekcie biorą udział wyłącznie dostawcy usług SEO, posługujący się transparentnymi umowami o współpracy, których zapisy nie godzą w interes klienta. Poza tym w SEO Match uczestniczą agencje, które istnieją na rynku co najmniej 2 lata i mogą udokumentować swoje doświadczenie. 

Marcin Kordowski, wieloletni ekspert SEO, stojący na czele projektu SEO Match, tłumaczył w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że nie każda agencja ma szansę na udział w programie:

W SEO Match nikt nie wybiera agencji „ręcznie”. Usługodawcy mogą zgłaszać się do udziału w programie, ale nie jest powiedziane, że zostaną do niego przyjęci, bo o tym nie decyduje koleżeńskość czy uiszczenie przez agencję jakiejś opłaty. Algorytm bierze pod uwagę między innymi wielkość agencji, czas jej funkcjonowania na rynku oraz skuteczność w podejmowanych działaniach SEO. Jeśli agencja nie spełnia wysokich standardów, nie dostanie się do SEO Match. 

Jakie wymagania spełniły agencje, które znalazły się w SEO Match?

 • Min. 2 lata doświadczenia
 • Brak niekorzystnych zapisów w umowach
 • Ujawnienie algorytmowi efektów prowadzonych projektów

Jak wygląda cały proces?

Wszystko zacznie się od wypełnienia przez Ciebie krótkiego formularza, w którym wskażesz typ swojego biznesu, branżę, posiadaną domenę oraz miesięczny budżet, jaki chcesz przeznaczać na pozycjonowanie. Im rzetelniej wypełnisz formularz, tym lepiej dopasowaną agencję SEO znajdzie Ci algorytm.

W kolejnym kroku algorytm automatycznie przeanalizuje podane przez Ciebie informacje oraz dopasuje je do profili agencji obecnych w bazie SEO Match. Co więcej, Twoja strona internetowa lub sklep zostaną przypisane do konkretnej kategorii tematycznej (jednej spośród 403), a algorytm dobierze agencję SEO, która osiąga najlepsze wyniki w ramach pozycjonowania witryn z danej branży.

Spośród bazy wybranych dostawców usług SEO zostaną usunięte te agencje, które współpracują z Twoimi bezpośrednimi konkurentami, dzięki czemu nie ma ryzyka, że jedna agencja SEO będzie obsługiwać konkurencyjne serwisy.

Wstępna lista agencji SEO dopasowana do potrzeb Twojego budżetu jest już gotowa. Teraz algorytm ograniczy bazę dostawców usług SEO na podstawie wskazanego przez Ciebie budżetu.

Ostatnim krokiem jest przesłanie informacji wybranym agencjom SEO o Twoim zgłoszeniu. Po otrzymaniu zgłoszenia specjaliści SEO odezwą się do Ciebie z propozycją swoich ofert.

Jak wygląda proces doboru agencji dla klienta?

 • Wypełniasz krótki formularz
 • Algorytm weryfikuje Twoje zapytanie i analizuje informacje podane w formularzu
 • Algorytm analizuje agencje pod kątem Twojego zapytania
 • Algorytm dopasowuje parametry finansowe
 • Kontakt wybranych agencji z klientem

Wypróbuj SEO Match i niech agencja SEO znajdzie się sama!

Aby wypróbować możliwości SEO Match, wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny. Na jego podstawie algorytm błyskawicznie dobierze dla Ciebie 3 najlepiej dopasowane agencje SEO.

SEO Match jest w pełni darmową i niezobowiązującą usługą, z której możesz zrezygnować w dowolnej chwili i bez ponoszenia żadnych kar umownych.

Korzystając z SEO Match, unikniesz sytuacji, w której agencja SEO podejmuje się projektu, tak naprawdę nie znając specyfiki Twojego biznesu. Przypomnijmy: brak zrozumienia specyfiki branży klienta przez agencję SEO został uznany za jeden z kluczowych problemów, jakie występują we współpracy obu stron (wskazało na niego 41% badanych).

Wykorzystując bezstronny algorytm SEO Match operujący na big data, możesz natychmiast uzyskać dostęp do dostawców usług SEO najbardziej dopasowanych do budżetu, tematyki i potrzeb Twojej firmy.

Wdrożenie narzędzia SEO Match daje nadzieję na polepszenie jakości współpracy w przestrzeni, która stała się niezbędną rzeczywistością realizacji strategii biznesowych przedsiębiorców. Weryfikacja agencji przed podjęciem współpracy, wgląd w metryki skuteczności, udowodnione, a nie domniemane dowody na wcześniejsze zlecenia w danym obszarze tematycznym, a tym samym znajomość branży, zwiększają szanse na skuteczną współpracę. 

Wypróbuj SEO Match i niech agencja SEO znajdzie się sama – za darmo i bez konieczności wykonywania żadnych działań z Twojej strony. Sprawdź, jak to działa!

Podsumowanie

Jak już zasugerowaliśmy we wstępie, badanie Senuto nie odkryło zupełnie nowej wiedzy – raczej nazwało i uporządkowało to, o czym już wcześniej wiedzieli uczestnicy i obserwatorzy branży SEO. Udało się wyłuskać najważniejsze problemy, jakie dotyczą usług pozycjonowania w Polsce oraz relacji między klientami a agencjami SEO. Relacji często trudnych i nie zawsze tak owocnych, jak oczekiwaliby tego klienci.

Zapytaliśmy klientów, jak oceniają swoją dotychczasową współpracę z agencjami SEO, w skali 1-5. Średnia z ocen wyniosła 2,6, co daje naciągane szkolne „trzy minus”. Blisko połowa ankietowanych wskazała na swoje niezadowolenie z niskiej jakości usług, a niewiele mniej – na brak efektów współpracy i problemy związane z komunikacją. Około 88% ankietowanych przyznaje, że ruch organiczny stanowi dla ich firmy bardzo istotny lub dość istotny element strategii biznesowej. Mimo to, w przypadku prawie połowy ankietowanych, inwestycja w SEO nie zwróciła się, a tylko niespełna jednej piątej klientów przyniosła duży zarobek.

Klienci wierzą w sensowność inwestowania w SEO, a zarazem w wielu przypadkach są niezadowoleni z efektów współpracy z agencjami. Nic zatem dziwnego, że 81% badanych byłoby zainteresowanych skorzystaniem z narzędzia, które umożliwia niezależną weryfikację skuteczności agencji SEO jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy. Na rynku już istnieje tego typu narzędzie, o nazwie SEO Match. Korzystając z zaawansowanego algorytmu opartego na Big data, dobiera agencje do profilu i potrzeb klienta, które wcześniej określił w formularzu. Pod uwagę brana jest między innymi branża klienta (którą agencja powinna rozumieć), typ prowadzonego przez niego serwisu, a także określone danymi sukcesy agencji w podobnych projektach.

Celem takiego „sparowania” klienta z usługodawcą jest zwiększenie prawdopodobieństwa udanej współpracy, która przyniesie jak największe zyski. Profesjonalnie prowadzone działania SEO są dziś potrzebne firmom bardziej niż kiedykolwiek. Rosnąca rola biznesów online i zakupów w sieci wymusza coraz lepszą optymalizację stron pod wyszukiwarki. Kto nie dostosuje się do wymogów nowej rzeczywistości – ryzykuje upadek. Rolą agencji SEO jest nie tylko przed tym upadkiem uchronić, ale też pomóc firmie lepiej docierać do klientów i mnożyć zarobek dzięki ruchowi z wyszukiwarki. To zupełnie realny postulat, a warunkiem jest – tylko lub aż – udana współpraca między obu stronami.

Podziel się artykułem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin