agencja-seo-jak-znalezc

Odpowiedź na pytanie o to, jak znaleźć dostawcę usług SEO, nie jest ani łatwa, ani krótka. Oczywiście, ze znalezieniem jakiegoś dostawcy SEO nikt nie będzie miał kłopotu. Jeśli jednak chcemy podejść do tematu świadomie i wybrać odpowiednią osobę lub agencję, wtedy trzeba się nieco wysilić. A poszukiwania najlepiej zacząć od poszerzenia wiedzy.

Brak efektów SEO a źle dobrana agencja

Jako uczestnik rynku być może słyszałeś stwierdzenia, że SEO nie działa, że to jest jakaś ściema i że w ogóle nie warto w to inwestować. Takie przekonania najczęściej wypływają od przedsiębiorców lub marketingowców, którzy mieli kiepskie doświadczenia z dostawcami usług SEO.

Mówiąc wprost, wpompowali w pozycjonowanie jakieś pieniądze – często niemałe – i jak nie mieli na swojej stronie ruchu organicznego, tak dalej nie mają. Albo wzrost był, ale niewielki, nieproporcjonalny do zainwestowanej kwoty.

Pół roku płacenia po dwa tysiące złotych miesiąc w miesiąc, a efekty mizerne. Patrząc na sprawę uczciwie, lepiej było te pieniądze przeznaczyć na reklamę na Facebooku czy w Google Ads.

No, albo znaleźć lepszego dostawcę usług SEO.

Bo pozycjonowanie w Google to całkiem realna sprawa, które może przynieść bardzo realne profity. Topowe pozycje w wynikach wyszukiwania na frazy, które są powiązane z Twoim biznesem, zwiększają ruch organiczny na stronie. Odwiedzających możesz zmienić w klientów.

Pisałem o tym, co daje wysoka pozycja w Google – możesz sprawdzić.

Jeśli specjalista lub agencja wysyłali ładnie opakowane raporty, zapewniali o trwających pracach i ciągle coś dłubali, a mimo to pozycje w Google nie urosły, to nie jest to wina SEO – tylko ludzkiej niekompetencji i, ewentualnie, nieuczciwości. Tak jak to zdarza się w każdej branży, nie tylko związanej z pozycjonowaniem.

Celem powinno być znalezienie rzetelnego dostawcy usług SEO, który na dodatek będzie potrafił poruszać się w „Twojej” branży.

Może i „Google prawdę ci powie”, ale niekoniecznie wybierze najlepszą agencję

Poszukiwanie dostawcy usług SEO często zaczyna się od wpisania w Google fraz w rodzaju „agencja SEO” czy „pozycjonowanie Toruń” (lub jakiekolwiek inne miasto). W ten sposób pokaże nam się lista firm, do których można się odezwać z zapytaniem ofertowym.

Intuicyjnie będziemy skłaniać się ku tym dostawcom, którzy w wynikach wyszukiwania pokazują się najwyżej. Nie ma jednak reguły, która mówiłaby, że pierwsze wyniki w Google to firmy, które najlepiej wykonają dla nas usługę. Jako generalną zasadę trzeba przyjąć, że fakt, iż firma pokazuje się wysoko na zadaną przez nas frazę, niekoniecznie świadczy o kompetencjach jej zespołu. 

Część agencji SEO nie przykłada szczególnej wagi do tego, by być pierwsza na hasło „pozycjonowanie Toruń”. Bardziej zależy jej na klientach pozyskiwanych z innych źródeł, toteż nie angażuje się nadmiernie w rywalizację o pozycje w wyszukiwarce.

A kto wie, może to właśnie ta agencja byłaby tą, która najlepiej „zrobi ci SEO”?

Rekomendacje powinny pochodzić od osób, które mają podobne potrzeby

Inną popularną metodą na znalezienie dostawcy usług SEO jest bazowanie na poleceniach. Jeśli w kręgu swoich biznesowych znajomych masz kogoś, kto zlecał pozycjonowanie, zapytaj o jego doświadczenia i ewentualne rekomendacje.

Poczta pantoflowa może być dobrym sposobem na znalezienie godnego zaufania usługodawcy. W końcu pomógł jednej firmie, drugiej, tu zadowolony klient, tam zadowolony klient. Czemu więc Ty nie miałbyś być zadowolony?

Otóż z jednego prostego powodu.

To, że agencja dobrze poradziła sobie z oczekiwaniami postawionymi przez danego klienta, nie oznacza, że dobrze poradzi sobie również z Twoimi wymaganiami. Jeśli działasz w innej branży, niż osoba polecająca, masz inne cele biznesowe i inny budżet do zagospodarowania, wtedy może się okazać, że potrzebujesz również innego usługodawcy.

Nie chcę przez to powiedzieć, że wybór na podstawie cudzej rekomendacji to zły pomysł. Najlepiej jednak korzystać z poleceń osób, które prowadzą podobny biznes i w kwestii pozycjonowania mają podobne potrzeby, co Ty. Wtedy rekomendacje mają najwięcej sensu.

Szukanie specjalisty SEO na Facebooku i Linkedinie

Chyba nie ma specjalisty od SEO, który nie miałby konta na Facebooku, a najpewniej również na Linkedinie. Oba te portale mogą być miejscem, w którym znajdziemy usługodawcę. Czyhają tu jednak pułapki.

Podstawowa to taka, że gdy na jednej z grup tematycznych (na Facebooku jest to przede wszystkim grupa SEO/SEM Polska) zadasz pytanie, kto z państwa byłby tak miły i wypozycjonował mi stronę, to nagle okaże się, że „tak miłych” to jest kilkanaście albo i kilkadziesiąt osób. W chwilę Twoja skrzynka zapełni się ofertami.

Masz więc w czym przebierać. Tylko znów nie wiesz, kto lepiej spełni Twoje oczekiwania i czy nie przepali Twoich pieniędzy.

Podobnie rzecz wygląda, kiedy szukasz specjalisty na Linkedin. Wolnych strzelców jest tam wielu, a spora część z nich aktywnie udziela się w dyskusjach dotyczących pozycjonowania czy szerzej – marketingu. Czy jednak ktoś, kto sprawia wrażenie profesjonalisty, faktycznie okaże się osobą godną zaufania? Popis wiedzy w postach czy komentarzach może wskazywać na umiejętności, ale nie jest ich gwarantem.

Pamiętaj też, że rynek usług SEO nie jest w żaden sposób uregulowany. Nie ma bariery wejścia do zawodu, co sprawia, że każdy może być samozwańczym specjalistą SEO. Niestety.

Bez względu na to, czy szukasz specjalisty na Facebooku czy na Linkedinie, warto dać sobie trochę czasu na obserwację. Wybierz kilku specjalistów, którzy wydają Ci się odpowiedni i kliknij „follow”, by poczytać, co i jak komunikują.

W dalszej kolejności zapytaj o ich dotychczasowe doświadczenie, prowadzone projekty, o branże, w których czują się najlepiej („branża nie ma znaczenia, SEO to SEO” to odpowiedź, która powinna Ci zaświecić żółtą kontrolkę w głowie).

Na co zwracać uwagę, wybierając dostawcę usług SEO

Podsumowując powyższe sposoby na znalezienie dostawcy usług SEO, w tej branży jest sporo zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na wybór agencji lub wolnego strzelca. Na przykład:

  • Czy dostawca zna specyfikę Twojej branży i potrafi się w niej poruszać?
  • Czy prowadził już projekty podobne do tego, które chcesz mu zlecić?
  • Jakie są jego dotychczasowe sukcesy? Czym może się pochwalić?
  • Co mówią o nim pozostali klienci?
  • Czy warunki umowy, którą proponuje, są dla Ciebie wystarczająco przejrzyste?
  • Czy na etapie omawiania warunków współpracy komunikacja z dostawcą przebiega w sposób, który nie budzi Twoich obaw (na przykład, że trudno będzie wam się porozumieć w spornych kwestiach albo że agencja/specjalista nie będzie w stanie odpowiednio wytłumaczyć Ci pewnych zagadnień)?

Agencję SEO może dla Ciebie wybrać technologia

Powyższe problemy mogą być – przynajmniej częściowo – rozwiązane przy pomocy technologii. Tu właśnie wkracza SEO Match i bezstronny algorytm, który dobiera agencje do potrzeb klienta.

Działa to w ten sposób, że wypełniasz formularz, określając w nim podstawowe informacje: nazwę domeny, domeny konkurencji (jeśli znasz), obszar tematyczny strony/biznesu oraz miesięczny budżet.

System następnie skieruje Twoje zapytanie do dopasowanych agencji SEO – czyli takich, które znają się na Twojej branży i są w stanie odpowiednio zagospodarować Twój budżet – abyś po trzech dniach otrzymał od nich ofertę. W bazie SEO Match widnieją tylko sprawdzone, wyselekcjonowane agencje.

O tym, czy agencja może dołączyć do bazy, nie decyduje widzimisię konkretnych osób, tylko szereg obiektywnych czynników, analizowanych przez algorytm. W tym:

  • Uczciwość i przejrzystość wzorów umów zawieranych z klientami,
  • Informacje o prowadzonych projektach,
  • Doświadczenie na rynku SEO (co najmniej dwuletni staż).

Warunkiem uczestnictwa w programie dla agencji jest również to, że nie będą walczyć o klienta ceną, a jakością wykonywanych usług. Dlatego też klient nie dostaje odpowiedzi od razu po wysłaniu zapytania, a po 3 dniach roboczych. To czas dla agencji na rzetelną analizę zapytania i ocenę, co jest w stanie zaproponować w ramach określonego budżetu.

Branża SEO ma to do siebie, że jest dość nieprzewidywalna, podatna na zmienność i losowość zdarzeń. Dlatego nie ma możliwości zagwarantować, że podjęte działania SEO przyniosą z góry określony skutek, a ten czy tamten dostawca idealnie spełni oczekiwania klienta. Wszystko opiera się na prawdopodobieństwie, które trzeba się starać zmaksymalizować.

Takie właśnie jest założenie stojące za SEO Match: zmaksymalizować prawdopodobieństwo doboru najlepszej agencji SEO dla konkretnego klienta.

Podziel się artykułem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin