SEM: SEO czy Google Ads?

sem-seo-czy-google-ads

SEO i Google Ads (PPC) są kluczowymi elementami marketingu w wyszukiwarkach (SEM). Należą jednocześnie do najbardziej efektywnych spośród wszystkich kanałów, w których realizowana jest komunikacja digital. To dwa wzajemnie przenikające się światy.

Pomimo różnic między nimi, jest wiele punktów styku. 

Wszak oba dotyczą tego samego środowiska, jakim jest Google. Dlatego skoordynowanie działań SEO i Ads (lub SEO i SEM, jak często nazywane jest PPC) często daje najlepsze efekty. W związku z tym specjaliści SEO często znają się również na Google Ads, a agencje marketingowe wyodrębniają zarówno działy specjalistów zajmujących się SEO, jak i PPC.

Jeśli zastanawiasz się:

  • Czym jest Google Ads, a na czym polegają działania SEO?
  • Jakie są między nimi różnice i jak wpływają one np. na koszty?
  • I w końcu – w co lepiej inwestować? Na co postawić?

To tutaj znajdziesz odpowiedź.

Przeprowadziliśmy też webinar na ten temat! Znajdziesz go poniżej.

Do czego służy Google Ads (PPC – Pay per click)?

Reklamodawcy wykorzystują platformę Google Ads do umieszczania swoich reklam na stronach wyników wyszukiwania Google – ale nie tylko, bo również na stronach partnerskich, YouTube, aplikacji Google’a czy Gmaila. Spektrum działań jest więc dość szerokie.

Reklamodawcy, rozliczając się z Google, płacą za każdorazowe kliknięcie w ich reklamę (CPC, czyli koszt za klik), lub w modelu CPM (Cost per mille), czyli za dotarcie z reklamą do tysiąca odbiorców.

Koncepcja Google Ads funkcjonuje w oparciu o model aukcyjny – reklamodawcy konkurują o dostępne miejsca reklamowe, określając maksymalną stawkę, którą są w stanie zapłacić za kliknięcie lub wyświetlenie reklamy.

W przypadku frazy „Senuto” pierwsze dwa wyniki w wyszukiwarce to reklama, a dopiero pod nią znajdują się wyniki organiczne (uzyskane dzięki SEO). Tak jest też w każdym innym przypadku – reklamy zawsze pojawiają się najwyżej. Co ciekawe, jak widać, w Google Ads firmy mogą “żerować” na popularności innych marek, i tak oto na frazę “Senuto” widoczna jest strona zupełnie z Senuto nie powiązana.

Na czym polegają działania SEO?

SEO (Search Engine Optimization) to działania zmierzające do uzyskania jak najwyższych pozycji na stronach wyników wyszukiwania Google, Yahoo, Bing i innych wyszukiwarek. Jednak jako że na 100 zapytań dokonanych przez użytkowników, 98 wpisywanych jest w wyszukiwarkę Google, przyjrzyjmy się działaniom SEO w Google.

Aby osiągnąć sukces w SEO, potrzeba strony dobrze zorganizowanej pod kątem architektury i użytkowania oraz odpowiednio zoptymalizowanych treści

To, samo w sobie, będzie już dużo, ale optymalizację pod wyszukiwarki wspomaga się jeszcze pozyskiwaniem linków z zewnętrznych źródeł (link building), prowadzących do naszej witryny – tak zwanych backlinków.

Stosując uproszczony model możemy więc powiedzieć, że na SEO składa się:

  • techniczna optymalizacja strony,
  • pisanie treści z uwzględnieniem właściwych fraz kluczowych (słów, na które chcemy pokazywać się w wynikach wyszukiwania),
  • zdobywanie backlinków.

Google Ads vs. SEO – podstawowe różnice

seo-vs-google-ads

Czas oczekiwania na wyniki

Jedną z najważniejszych różnic między SEO i Google Ads jest czas od podjęcia działania do konkretnych, widocznych efektów. SEO z natury jest długofalowym procesem, którego owoce zbiera się po miesiącach od rozpoczęcia. 

Sprawdziliśmy, ile trwa pozycjonowanie – sprawdź wyniki badania!

Z kolei reklama, jak to reklama – zlecasz i jest. Tak więc Google Ads, w przeciwieństwie do SEO, zareaguje praktycznie natychmiastowo na ustawione przez nas zlecenie, wyświetlając reklamę u góry wyników wyszukiwania.

System rozliczeń

Różnica jest również w systemie rozliczeń. Za Ads płacimy bezpośrednio firmie Google, natomiast za SEO – wyspecjalizowanym agencjom lub pojedynczym fachowcom. W przypadku Google Ads kosztem jest pojedyncze kliknięcie (model CPC), zaś SEO to najczęściej stały, miesięczny koszt, którego efekt kumuluje się z czasem. 

Dodatkowo warto podkreślić, że jeśli budżet na PPC się skończy, reklamy przestaną się wyświetlać. Z kolei w przypadku, gdy będziesz musiał zacisnąć pasa i ograniczyć wydatki na SEO, wypracowane wyniki nie zostaną zaprzepaszczone z dnia na dzień

Co jednak istotne, koszt kampanii PPC będzie przeważnie znacznie wyższy niż koszt działań SEO na te same frazy kluczowe. Oczywiście pod warunkiem, że SEO jest dobrze robione. A o to może wcale nie być łatwo. 

Dobrze prowadzić kampanię Ads to oczywiście też jest sztuka, a za specjalistę z tej dziedziny płaci się konkretne pieniądze. Jednak to działania SEO z natury są bardziej nieprzewidywalne, wielowymiarowe i skomplikowane. Dlatego usługodawca zawsze powinien zrobić dobre rozeznanie, nim wybierze odpowiednią agencję lub freelancera, a także poznać składowe kosztów SEO.

Różne grupy docelowe

W wyniki Google Ads, oznaczone jako reklama, klikają zazwyczaj użytkownicy, którzy są bardziej niecierpliwi i oczekują szybkich efektów swoich poszukiwań. Nie szukają informacji, wskazówek czy porad, ale często konkretnych produktów czy usługodawców, którzy spełnią ich potrzeby.

W przypadku SEO mamy do czynienia z klientami, którym aż tak się nie śpieszy. Często są to osoby, które znajdują się nieco wyżej lejka zakupowego – robią rekonesans, weryfikują swoje potrzeby, szukają rozwiązań i rekomendacji. 

Reklama w Google czy pozycjonowanie – na co postawić?

Najbardziej ogólną odpowiedzią byłoby: i na to, i na to. Jak już wspomniałem wyżej, PPC i SEO to dwa światy, które wzajemnie się przenikają. Ograniczenia finansowe mogą sprawić, że jeden kanał promocji będzie bardziej zaniedbany, lecz ustalając budżet, warto brać oba pod uwagę i inwestować w nie w zależności od potrzeb oraz aktualnych celów.

  • Kampania Google Ads świetnie sprawdzi się w przypadku testowania nowego produktu lub czasowej promocji. SEO z kolei nie znajdzie tu zastosowania, jako że bardziej rozkłada się w czasie.
  • Jeśli oczekujesz długoterminowych efektów przy stosunkowo niskim koszcie, to tylko SEO. Spokojne, miarowe inwestowanie stałej kwoty miesiąc w miesiąc z czasem przyniesie rezultaty, które mogą utrzymać się przez dłuższy okres.

Jako że efekty SEO pojawiają się ze sporym poślizgiem, w początkowych fazach budowania biznesu warto skupić się na reklamie w Google Ads. 

Można to sobie wyobrazić na przykładzie: jeśli z działalnością startuje internetowy sklep z obuwiem, to nim zacznie pojawiać się w Google na hasło „letnie skórzane buty dla mężczyzn” miną długie miesiące albo i lata (konkurencją jest chociażby e-obuwie.pl i Zalando). Zamiast więc wsadzać całą moc w SEO, lepiej będzie więcej zainwestować w reklamy – bo tu efekt jest natychmiastowy i gwarantowany. Pytanie tylko o jego skalę.

Korzystajmy więc z Ads, aby szybko zacząć generować ruch, pracując jednocześnie nad SEO, które w przyszłości pozwoli nam znacznie zmniejszyć nakłady na Ads.

Podziel się artykułem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin