Wady i zalety outsourcingu SEO

outsourcing-seo

Niezależnie od charakteru firmy i rodzaju prowadzonego biznesu, do realizacji procesów SEO można podejść w dwojaki sposób. Albo zatrudnisz agencję zewnętrzną, albo stworzysz dedykowany zespół wewnątrz organizacji.

Która z opcji jest bardziej korzystna? To już zależy od celów, jakie chcesz postawić przed SEO oraz od efektów, których się spodziewasz. Naturalnie, nie można pominąć tu aspektu budżetowego, który tak, czy inaczej, będzie miał wpływ na potencjał i zakres prowadzonych działań.

W niniejszym wpisie skoncentruję się na wadach i zaletach outsourcingu SEO. 

Zlecać, czy nie zlecać?

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem działań SEO, jednym z pytań, które musisz sobie zadać na początek, jest to, czy chcesz zlecać je na zewnątrz, czy nie. A jeśli jednak zlecać, to czy wszystkie czynności SEO, czy tylko ich część? Niektóre kompetencje możesz przecież zostawić wewnątrz firmy (np. tworzenie treści). 

Jeśli nie masz doświadczenia we współpracy z agencją, prawdopodobnie zastanawiasz się też, w jaki sposób sprawnie pracować z agencją zewnętrzną i na co zwrócić uwagę, rozliczając jej efektywność? Tematów i wątpliwości rodzi się wiele.

To naturalne, albowiem korzystając z usług dostawcy SEO spoza organizacji, niejednokrotnie dzielisz się informacjami strategicznymi, które ze swej natury są wrażliwe dla Twojego biznesu. Tak, wiem – podpisany NDA powinien załatwić sprawę, ale… niepewność zawsze pozostanie.

Czy zatem warto rozważać outsourcing, jeśli nie do końca czujesz się z tym komfortowo? Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, zdecydowanie warto przynajmniej spróbować tego rozwiązania.

Dlaczego? Powodów jest kilka – między innymi ten, że tworzenie nawet jednoosobowego zespołu zajmującego się SEO, to wysokie koszty osobowe, które z powodzeniem można by przeznaczyć na szersze działania marketingowe.

Przy obciążeniach pracodawcy tak wysokich jak obecnie, zatrudnianie specjalisty SEO w ramach struktury firmy krótko mówiąc, nie znajdzie uzasadnienia ekonomicznego. Nie ma przecież sensu płacić więcej za mniej.

Komu zlecić działania SEO? 

wady-zalety-outsourcing-seo

Zbudowanie i wdrożenie strategii SEO możesz zlecić agencji lub specjaliście, który działa samodzielnie jako freelancer. Oba rozwiązania są równie dobre, jednak każde z nich sprawdzi się lepiej w innych przypadkach. Omówię to szczegółowo poniżej.

Freelancer – największe zalety

Jeśli w kontekście działań SEO zdecydujesz się na skorzystanie z usług eksperta-freelancera, który będzie w stanie obsłużyć całość obszaru SEO w ramach określonej strategii, możesz dużo zaoszczędzić. Skąd niższa cena? Freelancer ponosi mniejsze koszty działalności niż agencja, dzięki czemu może nałożyć mniejszą marżę na swoje usługi. Dodatkowym atutem współpracy z jednym specjalistą SEO będzie też większa elastyczność

W przypadku decyzji o współpracy z freelancerem warto poszukać kogoś z dużym doświadczeniem, kto rozumie holistyczne podejście do komunikacji marketingowej. Osoba, która potrafi powiązać działania w poszczególnych kanałach, zdefiniować ich zależności i przewidzieć efekty, najprawdopodobniej poradzi sobie ze wszystkimi aspektami SEO. 

Takie rozwiązanie bywa optymalne kosztowo i funkcjonalnie, jednak szczególnie dla mniejszych firm

Agencja SEO – największe zalety

Co jednak, jeśli organizacja urosła na tyle, że wymaga nieco bardziej kompleksowego rozwiązania, obejmującego chociażby SEO techniczne, czy też tworzenie contentu dla wszystkich kanałów komunikacji? W takim przypadku model agencyjny prawdopodobnie sprawdzi się lepiej. Z pewnością zapewni on usługi zgodne z naszymi oczekiwaniami, zdejmując jednocześnie obowiązek zastanawiania się nad kolejnymi krokami strategii. 

Zakres działania agencji jest zazwyczaj na tyle szeroki, aby wspierać nie tylko działania SEO, ale również pozostałe działania reklamowe w obszarze digital. Na ich barki możesz często złożyć m.in. działania płatne w Google Ads (PPC) czy reklamę w mediach społecznościowych. Agencja zabezpieczy też proces tworzenia treści, kreacji/grafik, nowych witryn, optymalizację kontentu i taktyki związane z jego zarządzaniem.

Kolejnym plusem powierzenia SEO agencji jest to, że przy projekcie może pracować kilka osób, które spojrzą na wszelkie kwestie z różnych perspektyw. Często oznacza to m.in. szybsze rozwiązywanie pojawiających się problemów.

I na koniec, co ważne przy wyborze agencji do współpracy – łatwiej jest zweryfikować ich zdolności i doświadczenie. Agencje mają z reguły wiele case study, które dokumentują ich pracę z innymi klientami.

Znasz już zalety współpracy z samodzielnym specjalistą SEO i z agencją. Brzmi dobrze, prawda? 

Tak, ale… róża bez kolców nie jest różą.

Outsourcing SEO – gdzie kryją się wyzwania?

Współpraca z doświadczonym freelancerem lub zewnętrzną agencją SEO z okazałym portfolio klientów nie obejdzie się jednak bez wyzwań.

Wybór agencji lub specjalisty

Największym z nich jest nieodmiennie wybór odpowiedniego dostawcy usług. Ponieważ jest to niemała inwestycja czasu i pieniędzy, należy przyjrzeć się temu zagadnieniu z odpowiednią atencją. 

Powinno Ci przede wszystkim zależeć na tym, aby SEO swojej strony powierzyć usługodawcy, który posługuje się zestawem strategii spod znaku “white hat” – są to dobre praktyki zgodne z rekomendacjami Google.

To dość kluczowe, aby w trakcie procesu selekcji właściwie przeanalizować wszystkie informacje na temat agencji i jej metod pracy. Oczywiście, stwierdzenie to dotyczy również sytuacji, gdy zatrudniamy freelancera. 

Ograniczone zasoby

Problemem numer 2 przy korzystaniu z usług zewnętrznej agencji może być również ograniczona dostępność jej zasobów w kontekście naszych pilnych, acz nieoczekiwanych potrzeb. Współpracując z agencją SEO, musimy pogodzić się z faktem, iż nie jesteśmy ich jedynym priorytetem.

W tym właśnie miejscu pojawia się atut pełnoetatowego personelu SEO. Rozpoczynając współpracę z agencją należy zrozumieć, że jej pracownicy dedykują nam w ramach umowy określony czas i nie są do naszej dyspozycji non stop.

Trzymanie się ustalonych zasad i celów 

Niezwykle ważnym aspektem współpracy z agencją lub specjalistą SEO jest zdefiniowanie parametrów planowania, predykcji i raportowania wyników. Istotne jest również omówienie i ustalenie przejrzystych KPI oraz mierników. Temu wszystkiemu już na początku współpracy służy szczegółowy brief SEO.

Właściwe podejście do ustalenia jasnych i spójnych parametrów współpracy z agencją zewnętrzną nie jest łatwe, ale z pewnością przyniesie w rezultacie spore korzyści. Warto więc zainwestować nieco czasu w mocny start współpracy. 

Uwaga na koniec

Wydaje się, że optymalnym sposobem na uzyskanie maksymalnego zysku za SEO jest zlecenie tego procesu renomowanej agencji SEO lub doświadczonemu freelancerowi.

Skąd zatem dążenie wielu przedsiębiorstw do budowania kompetencji SEO w ramach własnego zespołu? Najczęściej powtarzanym uzasadnieniem dla takiego rozwiązania jest to, że w ten sposób firma może zachować tajemnicę strategii oraz kreować autorskie taktyki.

Poza tym pracownik firmy (lub zespół) zajmuje się wtedy wyłącznie tematami firmy. Na rozwiązanie, jakim jest budowa działu SEO in-house, decydują się jednak głównie duże sklepy e-commerce oraz portale informacyjne, których sukces w dużej mierze zależy od wyników SEO.

Podziel się artykułem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin