Pracując w agencji SEO, najczęściej spotykam się z sytuacją, w której właściciel serwisu zwraca się z pytaniem: jak możecie mi pomóc? Jest to oczywiście zrozumiałe. Jednak w mojej ocenie traktowanie SEO jako usługi, za którą odpowiedzialny jest jedynie specjalista po stronie agencji, jest błędnym założeniem.
Należy spojrzeć na działania SEO jako na proces, w którym odpowiedzialność leży po obu stronach, a estymowany efekt jest sumą pracy zarówno eksperta, jak i klienta.
Działania SEO skupiają się na trzech podstawowych elementach: technicznej optymalizacji serwisu, contencie i linkbuildingu. O każdy z tych aspektów powinien zadbać specjalista SEO, ale również klient – na tyle, na ile to możliwe. W tym artykule chcę zwrócić uwagę na aspekty, które mogą wspomóc działania agencji SEO.
Po pierwsze: optymalizacja
Wdrożenie zaleceń optymalizacyjnych z audytu SEO jest punktem wyjścia, pozycją wręcz obowiązkową, jeśli chcemy mówić o sukcesie projektu. Niestety bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy po wysłaniu zaleceń otrzymujemy informację zwrotną, że wszystko zostanie wdrożone, a następnie – jak łatwo się domyślić – nie zostaje wdrożone nic.
Oczywiście są też sytuacje, kiedy zostaje wdrożona część zaleceń lub w czasie implementowania rozwiązań inne elementy na stronie zostają np. zupełnie przypadkowo usunięte. Osobiście miałam to szczęście współpracować z osobami, którym zależało tak samo jak mi – to właśnie oni osiągnęli wyniki, jakie zakładaliśmy, a nawet większe. I to wszystko wspólnymi siłami.
Na stronie supportu Google możemy znaleźć wskazówki dotyczące tego, na co trzeba uważać, zatrudniając specjalistę/agencję SEO. Zdanie, które utkwiło mi w pamięci i jest bardzo istotne brzmi: „Pamiętaj, by wprowadzać zalecane zmiany. Wprowadzenie zmian zalecanych przez specjalistę SEO wymaga żmudnej pracy. Jeśli nie zamierzasz poświęcić na to czasu, zatrudnienie eksperta jest po prostu stratą czasu i środków”. Wprawdzie odnosi się ono do wprowadzania zmian optymalizacyjnych, ale w mojej ocenie może odnosić się do wszystkich działań.
Drogi kliencie, jeśli otrzymałeś zalecenia optymalizacyjne od swojego opiekuna SEO i jeszcze ich nie wprowadziłeś – czas najwyższy to zrobić. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wszystko można zrobić samodzielnie, większość wdrożeń wymaga wiedzy programistycznej. Są jednak elementy z audytu SEO, które można poprawić we własnym zakresie. Dotyczy to chociażby optymalizacji nagłówków, tytułów stron czy description. Jeśli jednak musi się tym zająć developer – przygotuj mu gotowy plik do wdrożenia.
Wskazówka: Znajdź dokument z zaleceniami optymalizacyjnymi i wybierz te wskazówki, które możesz wdrożyć samodzielnie. Następnie ustal razem ze specjalistą priorytety, podziel pracę na etapy i zacznij działać.
Po drugie: content
Bardzo długo mówiono „Content is the king”. I choć teraz coraz częściej mówi się „Intention is the king”, nie oznacza to, że treści na stronie zeszły na drugi plan.
Synergia działań SEO i content marketingu jest nieodłącznym elementem większości strategii. Zastanówmy się przez chwilę – kto zna lepiej oferowane produkty lub usługi niż sam klient? Skoro więc masz tę wiedzę, to podziel się nią z użytkownikami. Pokaż swoim przyszłym i obecnym klientom, że jesteś ekspertem w tym, co robisz – stwórz unikalne opisy usług lub produktów, dodaj artykuły na bloga – zbuduj relację z odbiorcą.
Sekcja contentowa
Blog w serwisie jest niezwykle użyteczną i popularną formą dzielenia się wiedzą, informacjami branżowymi czy opiniami. Oczywiście, jeśli masz wystarczający budżet, możesz zlecić napisanie artykułów specjalizującym się w tym redaktorom i nie jest to niczym zaskakującym.
Jednakże w każdej branży znajdą się niuanse, o których wiedzą jedynie eksperci zajmujący się daną dziedziną. Może w tej sytuacji warto napisać np. dwa artykuły specjalistyczne w miesiącu i mieć realny wpływ na wzrost widoczności serwisu, budowanie zaufania i wizerunku eksperta? Według mnie: oczywiście, że warto!
Wiele serwisów już to zrozumiało. Poniżej dwa przykłady dobrze prowadzonych sekcji contentowych:
Wskazówka: Zastanów się nad tym, jaką wiedzą chciałbyś podzielić się ze swoimi odbiorcami, skonsultuj swój pomysł ze specjalistą SEO i zacznij budować relację z użytkownikami.
Opisy kategorii i produktów
Google wymaga od serwisów, aby zawierały wartościową, rzetelną i unikalną treść dla użytkowników. Weźmy na przykład sklep online. Opisy kategorii są swoistym drogowskazem dla userów – w tej alejce znajdziesz produkty, które mają różne warianty i zastosowania.
Po przeczytaniu opisu kategorii użytkownik, który 3 minuty wcześniej wiedział, że szuka grilla, teraz wie, że chce kupić grill elektryczny – wcześniej nie zastanowił się nad tym, że będzie mógł grillować przez cały rok.
Opisy produktów mają za zadanie zastąpić sprzedawcę w sklepie stacjonarnym, dlatego też powinny opowiadać o konkretnym produkcie w możliwie najlepszy sposób i z wykorzystaniem języka korzyści. A klient, o którego dba się w taki sposób, to szczęśliwy klient.
Przykład rozbudowanego opisu produktu:
Przykład rozbudowanego opisu kategorii:
Pamiętaj! Jeśli Twoje opisy produktów zostały pobrane od producenta lub skopiowane z innego sklepu, masz poważny problem. Duplikacja treści jest bardzo częstym i poważnym błędem. W tej sytuacji jedyne, co możesz zrobić, to stworzyć unikalny i wartościowy content dla użytkowników.
Wskazówka: Wybierz produkty i kategorie, na których najbardziej Ci zależy. Skonsultuj swój wybór ze specjalistą SEO, a następnie stwórz unikalną i wartościową treść. Jeśli tworzenie opisów leży po stronie agencji, wyślij jej wszystkie najważniejsze informacje i ciekawostki, dodaj też coś od siebie – coś, czego żaden copywriter nie znajdzie w sieci, robiąc research przed stworzeniem opisów.
User-generated content
User-generated content jest kolejnym sposobem na unikalną, świeżą i dopasowaną tematycznie treść na stronie. UGC jest sygnałem o zaangażowaniu, ma wpływ na konwersję. Przede wszystkim jednak opinie i komentarze na stronie są istotnym elementem wsparcia działań SEO.
Zastanów się, jak rozbudować UGC na swojej stronie. Może warto porozmawiać z klientami i poprosić ich o umieszczenie opinii? Sprawdź również, czy aktualnie wdrożony sposób dodawania komentarzy i opinii nie jest zbyt skomplikowany lub nie zawiera w sobie zbyt dużej liczby kroków, co finalnie zniechęca użytkowników.
Warto wspomnieć również, że Google faworyzuje treść generowaną przez użytkowników jako sposób na budowanie lepszego kontekstu oraz unikalnej treści.
Przykład user-generated content w sklepie online:
Wskazówka: Porozmawiaj ze swoimi klientami i poproś ich o napisanie opinii. Sprawdź też, czy proces komentowania Twoich usług lub produktów nie jest zbyt skomplikowany i nie zniechęca użytkowników. Często praktykowanym sposobem jest również ofertowanie zniżek w sklepie w zamian za napisanie opinii o zakupionym produkcie.
Po trzecie: linkbuilding
Linkbuilding to nie magiczne zdobywanie linków za pomocą skomplikowanych i tajemniczych programów. Dziś to przede wszystkim praca skupiona na poszukiwaniu atrakcyjnych z punktu widzenia SEO miejsc, w których można umieścić odnośnik do serwisu. Jest to proces, w którym należy być kreatywnym. Warto jednocześnie pamiętać, że są miejsca w sieci, do których dostęp ma klient, ale specjalista SEO już nie. Istnieją przynajmniej dwa sposoby na pozyskanie linku przez właściciela serwisu: wpisy gościnne i pozyskiwanie linków od partnerów.
Wpisy gościnne
Prowadząc biznes, na pewno jesteś zorientowany w branży – znasz serwisy, które są tematycznie powiązane i czytają je Twoi klienci. Dlaczego więc nie porozmawiać z ich właścicielami i zaproponować wpisu na ich blogu? Dlaczego nie wykorzystać portali, które budzą zaangażowanie po to, by się na nich pojawić w roli eksperta?
Wpisy gościnne mają wiele zalet, musisz jednak pamiętać, aby były merytoryczne, unikalne i wartościowe. Z punktu widzenia SEO najważniejszą jest możliwość dodania odnośnika do strony. W zależności od ustaleń z wydawcą możesz odwołać się do konkretnej strony w obrębie swojego serwisu lub dodać link w notce biograficznej.
Ponadto wpisy gościnne pomagają w budowaniu odpowiedniego wizerunku w sieci.
Kolejną zaletą jest możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców. Publikując ciekawe materiały w serwisach zewnętrznych, masz szansę dotrzeć do nowych odbiorców, którzy mogą być zainteresowani Twoimi usługami lub produktami.
Przykład podlinkowania strony w treści:
Przykład podlinkowania strony w biogramie autora:
Screen 9: https://www.senuto.com/pl/blog/atrybuty-linkow/
Wskazówka: Sporządź listę miejsc, w których w Twojej ocenie warto opublikować wpis gościnny. Nawiąż kontakt z ich właścicielami i czerp korzyści z dzielenia się ekspercką wiedzą.
Wywiady
Oprócz publikowania eksperckich artykułów innym sposobem na pozyskanie odnośnika do Twojej strony, ale również budowanie wizerunku eksperta jest wywiad. Zastanów się, które serwisy w sieci będą chciały z Tobą porozmawiać i jakie korzyści może Ci przynieść taka rozmowa? Czy wydawcę i użytkownika zainteresuje Twoja historia? Może prowadząc biznes, przytrafiła Ci się historia, którą chcesz się podzielić? A może masz cenne wskazówki dla innych osób?
Prywatnie od kilku lat zajmuję się fotografowaniem opuszczonych miejsc i prowadzę stronę https://opuszczone-miejsca.pl. Dwa lata temu dodałam w serwisie boredpanda.com krótki artykuł o opuszczonych szpitalach w Polsce. Chciałam podzielić się moim hobby, ale zależało mi również na dodaniu odnośnika do mojej strony.
Kilka dni później odezwał się do mnie redaktor z serwisu Fotoblogia.pl, proponując krótki wywiad i możliwość udostępnienia moich zdjęć w serwisie. Oczywiście w treści również został dodany odnośnik do mojej strony. Gdyby nie opublikowany przeze mnie artykuł na boredpanda.com, nie miałabym takiej możliwości.
Wskazówka: Sporządź listę serwisów, które mogą być zainteresowane przeprowadzeniem wywiadu. Zastanów się, jaki temat możesz zaproponować, a następnie spróbuj nawiązać kontakt z właścicielami wybranych stron.
Pozyskiwanie linków od partnerów
Trzecim sposobem na pozyskiwanie linków może być współpraca z partnerami biznesowymi. Wykorzystaj kontakty, które masz, i sprawdź, gdzie możesz dodać odnośnik do strony. Jedną z metod jest skorzystanie z zakładki „Zaufali nam” – dzięki niej z jednej strony właściciel może pochwalić się, kto korzysta z jego usług, z drugiej dla Ciebie to szansa, żeby zyskać link.
Screen 12 – Sekcja „Zaufali nam”: https://followlegal.pl/
Możesz również dodać opinie o usłudze lub produkcie, z których korzystasz, i poprosić o dodanie w notce adresu URL Twojej strony.
Wskazówka: Sporządź listę partnerów, z którymi współpracujesz lub współpracowałeś. Zapytaj, czy zechcieliby umieścić odnośnik do Twojej strony, podając oczywiście obopólne korzyści płynące z takiego działania. Zastanów się również, czy nie korzystasz z usługi lub narzędzia, które chętnie zaopiniujesz w zamian za dodanie odnośnika do strony.
Podsumowanie
Czas spojrzeć na działania SEO jak na proces, który jest sumą działań obu stron – klienta i agencji SEO. Oczywiście zwracasz się do ekspertów i wymagasz odpowiedniego wsparcia, ale nie możesz zapomnieć, że Twoje zaangażowanie jest równie ważne i jedynie aktywna współpraca ze specjalistą SEO może zagwarantować wymierne efekty podejmowanych działań.
Twoje działania powinny skupiać się przede wszystkim na wskazanych powyżej obszarach, tj. optymalizacji serwisu, contencie i linkbuildingu. To idealny punkt wyjścia do dalszych prac nad widocznością serwisu.