Zlecanie SEO – wszystko, co powinieneś wiedzieć

zlecanie-uslug-seo

SEO, jako kanał komunikacji, stanowi jeden z najistotniejszych elementów w całej strukturze digital. To SEO dostarcza najcenniejszego ruchu pod względem jakości ruchu, z którego konwertują konsumenci o najwyższym LTV. To SEO buduje i wspiera markę. To SEO kreuje podstawę dla wszystkich efektywnych działań contentowych.

SEO jest więc fundamentem działania firm operujących w świecie online. Aby fundament ten był wystarczająco trwały i solidny, potrzebne są kompetencje, wiedza, narzędzia i zrozumienie rynku, na którym funkcjonuje dana organizacja.

Jeśli zdecydowałeś się budować efektywność działań marketingowych w oparciu o SEO, potrzebne Ci będzie solidne wsparcie. Zlecasz działania SEO? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby dobrze zacząć! 

Lepiej zlecić SEO czy zająć się nim samodzielnie?

W zależności od strategii, planów i celów stawianych przed Search Engine Optimization wybierzesz jeden z dwóch modeli operacyjnych – SEO in-house lub alternatywnie outsourcing SEO do wyspecjalizowanej agencji lub fachowca. 

Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz dużego budżetu, możesz częściowo optymalizować serwis pod SEO samodzielnie.

Pierwsze rozwiązanie dedykowane zazwyczaj dla nieco większych firm wymaga niestety pewnych nakładów i inwestycji. Drugie, dzięki zleceniu aktywności ekspertom z poza firmy może obniżyć koszty i jednocześnie pomóc efektywnie zrealizować nasze cele finansowe

Jedno jest pewne – SEO działa najlepiej, gdy strategię rozwijają i wdrażają specjaliści. To osoby z wszechstronną wiedzą, które są na czasie w kontekście technologii i zmian w algorytmach wyszukiwarek. Nie boją się eksperymentować, wprowadzać innowacji, podejmować decyzji i dostosowywać taktyk SEO do rzeczywistych warunków biznesowych.

Na co zwrócić uwagę, zlecając działania SEO?

Wybierz odpowiednią agencję SEO

Szerokie portfolio agencji SEO jest czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę w procesie selekcji ofert. W ten sposób poznasz dokonania agencji, jej klientów oraz projekty, nad którymi pracowała. Referencje załączone do portfolio też będą użyteczne przy podejmowaniu decyzji. 

Ważną kwestią jest też doświadczenie agencji na rynku właściwym naszej firmie. Dzięki temu zrozumienie specyfiki potrzeb organizacji, sprzedawanych produktów i świadczonych usług nie będzie stanowiło dla agencji większego problemu. Przyspieszy to też budowę strategii i usprawni jej wdrażanie. 

Przeglądając portfolio i ofertę agencji, zorientuj się, z jakich technologii korzysta chociażby w kontekście analityki i planowania treści. Budżetowe rozwiązania mogą nie zapewnić serwisu na poziomie, jakiego oczekujesz. Jeśli nie znajdziesz odniesień na ten temat, dopytaj. Odpowiedź będzie znakomitym wyznacznikiem tego, jak zaawansowana jest wykonywana analiza i jak duże są możliwości agencji. Podstawowy zestaw oprogramowania może składać się z:

 • Google 360 
 • Senuto,
 • Screaming Frog 

Szczegółowy brief 

Brief SEO, czyli dokument, który zawiera szczegółowy opis potrzeb Twojej firmy w zakresie SEO, a także opis działalności firmy, jest podstawą efektywnej współpracy z agencją SEO

Większość agencji specjalizuje się w konkretnych typach biznesów i mając większe doświadczenie w danej dziedzinie, będą w stanie osiągnąć dla Ciebie lepsze wyniki. 

Od dobrze szczegółowo wypełnionego briefu w dużej mierze zależy powodzenie kampanii, dlatego warto się do niego przyłożyć. 

Brief otrzymasz od agencji, która poprosi o jego wypełnienie. Możesz również wysłać własny brief do kilku agencji, które nadeślą swoje oferty.

Umowa z dostawcą usług SEO

umowa-seo

Kiedy rozpoczynasz działania SEO z agencją lub samodzielnym specjalistą SEO, koniecznie spisz umowę. Jest kilka elementów, które powinny się w niej znaleźć:

 • szczegółowe cele działań SEO
 • mierniki efektywności 
 • harmonogram działań
 • imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za projekt
 • sposób i częstotliwość raportowania
 • model rozliczeń
 • zapisy na wypadek potrzeby rozwiązania umowy
 • zapisy o przeniesieniu własności intelektualnej na Ciebie jako klienta 
 • zapis zapewniający wykorzystanie jedynie legalnych metod pozycjonowania
 • zapis o zakazie zmian na stronie po Twojej stronie
 • zapis o konieczności udzielenia przez Ciebie odpowiednich dostępów

Więcej na temat każdego z tych podpunktów dowiesz się w artykule “Umowa SEO”.

Koszty SEO a Twój budżet

Czynników, które wpływają na koszty SEO, jest wiele. Należy do nich oczywiście marża agencji, ale oprócz tego koszty generują również procesy takie jak:

 • pisanie treści
 • pozyskiwanie linków
 • rozbudowa i optymalizacja techniczna strony

Podczas pierwszych rozmów z agencją lub specjalistą SEO na pewno padnie pytanie o to, jakim budżetem na SEO dysponujesz. Weź jednak, że SEO nie jest działaniem jednorazowym i z usługodawcą będziesz się rozliczać w trybie miesięcznym. 

Jeśli nie wiesz, o jakich pieniądzach może być mowa, zastanów się nad kwotą, jaka jest w Twoim zasięgu. Dokładny budżet na działania SEO możesz określić wspólnie ze specjalistami, którzy dokonają szczegółowej wyceny na etapie ofertowania.

Modele rozliczeń

Z agencją SEO rozliczasz się zazwyczaj w trybie miesięcznym. Modelów rozliczeń jest jednak kilka. Do tych najczęściej spotykanych należą trzy poniższe:

 • model opłaty stałej (flat fee) – jest to opłata w formie abonamentu. 
 • model opłaty za sukces (success fee) – prowizja od wypracowanych wyników; nie jest już tak powszechny, jak kilka lat temu.
 • model hybrydowy – połączenie dwóch powyższych; obecnie najczęściej spotykany.

Każdy z nich ma pewne wady i zalety – opisaliśmy je szczegółowo w artykule Koszty SEO.

Start współpracy z agencją SEO

Bywa, że współpraca z agencją SEO nie przebiega po myśli klienta. Z tego powodu warto odpowiednio się do niej przygotować. Jak?

 • Ustal sposoby kontaktu i osoby odpowiedzialne za kontakt.
 • Określ cele i założenia kampanii SEO.
 • Opowiedz o swojej firmie i daj się poznać.
 • Nadaj dostęp do narzędzi niezbędnych do pracy specjaliście SEO.
 • Uwzględnij czas na kontakt z agencją.

Dowiedz się więcej na temat startu współpracy z agencją SEO.

Weryfikacja działań agencji 

Zlecając działania SEO agencji, nie pozbywasz się całkowicie odpowiedzialności za dostarczone efekty. Warto na bieżąco sprawdzać, jak pozycje Twojego serwisu rosną w Google. Pomogą Ci w tym raporty SEO przygotowywane przez agencję, ale również samodzielna analiza np. w Senuto.

Co warto sprawdzać? Oto 3 główne metryki:

 1. Zmiany widoczności w Google – pokaże Ci to wykres w Analizie widoczności

Źródło: app.senuto.com/visibility-analysis

 1. Pozycje serwisu na najważniejsze słowa kluczowe – dodaj je do Monitoringu Senuto i sprawdzaj jak każdego dnia pozycje się zmieniają.

Źródło: app.senuto.com/projects

 1. Ruch organiczny – jak działania SEO przekładają się na rzeczywisty ruch na stronie? Sprawdzisz to, integrując dane SEO ze swoim kontem Google Analytics. To proste, sprawdź.

Przeczytaj więcej na ten temat w artykule o weryfikacji pracy agencji SEO

Podsumujmy!

Zaopatrzony w tę wiedzę, jesteś już na wygranej pozycji, startując po TOP w wynikach wyszukiwania. Wiesz, na co zwrócić uwagę, podejmując współpracę z agencją SEO, jak się rozliczać i weryfikować efekty zleconych działań. Pamiętaj – jak każda współpraca, ta również może być na początku trudna. Daj czas zarówno sobie, specjalistom, jak i agencji, a wyniki przyjdą “same”! 

Sprawdź również:

 • 3 grzechy główne agencji reklamowych
 • Jak wspomóc działania SEO ze swojej strony?

Podziel się artykułem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin